Kırşehir’de cesetleri gömülü bulunan çiftin ölümüne ilişik davada karar

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Polat çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa batık bulunmasına ait haklarında ülkü açılan 5’i tutuklu 9 sanığın Uşak’ta yargılandıkları davada değişmeyen çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Uşak 1. Yoğun Ceza Mahkemesi’nde tanıdık davanın duruşmasında, yan avukatları amade bulundu. Sanıklar ise Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Çelik ile daha önce dini nikahla birlikte yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf fail Vildan Çelik’in amcasının oğlu Savacı İnce, “Vildan benim önder nikahlı eşim. 6 almanak geçmişimiz var. Ego herhangi bir şeyimi verdim. Ateş davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor böyle aynı öz namevcut.” dedi.

Diğer sanıklar birlikte çarkıt savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya verilen aranın arkası sıra kararını açıkladı.

Vildan Polat’in kuzeni Savacı İnce’ye, “yol yordam sakiyle katil” ve “kişiye yönelik azap çektirerek yol yordam saikiyle katil” suçlarından iki yol ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce antrparantez, “cinsî saldırıya teşebbüs” suçundan da 10 sene 6 ay kodes cezasına çarptırıldı.

Vildan Polat’in babası Veysi İnce, “töre saikiyle kızını kanlı” ve damadına yönelik “eziyet çektirerek cani” suçlarından iki yol ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası aldı.

Savacı, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe yönelik adap saikiyle cani” ve “kişiye müteveccih azap çektirerek töre saikiyle katil” suçlarından ikişer nöbet ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası uygulandı. Haberci ve Ramazan İnce’ye ayrıca “tensel saldırıya adım” suçundan dahi 10 yıl altışar ay kodes cezası verildi.

Vildan Çelik’in tutuklanmadan yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “yanlışlık delillerini bulunmayan etme ve takiye” suçundan 5 sene cezaevi cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile gayrı kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Mesafe 2020’dahi Osman Polat’ten olgun alamayan ailesi, açıkgöz ekiplerinden arkalama istemişti.

Çelik’in 2 kamer kadar önceki namına kaçan Vildan Polat ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Hesaplı anket kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa batak bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Polat’in Bayramözü köyünde canlı anne babası ile kardeşlerinin dahi aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma böylece 9 sanık üzerine, ülkü açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik zımnında Yardımcı’ta tanıdık davanın önce duruşmasında, daha evvel suçlamaları reddeden Haberci İnce, evvelce işlediği “düşünülerek eş cani” suçundan üzerine mukannen 66 sene 8 kamer hapishane cezası bulunduğunu, firari olması nedeniyle Vildan Polat ile resmi nikah kıymadan alay malay yaşadıklarını istikbal sürmüştü.

Olaylardan aynı süre önceki Vildan Polat’in bankaya dünyalık ahzetmek üst yanından ayrıldığını anlatan İnce, Polat’in 50 zaman bilahare Osman Çelik ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli kişi ‘Sen benim karıma nasıl bağırıyorsun?’ deyip dünyaevi cüzdanını gösterince delilik getirdim. Daha sonradan Osman’la aramızda yaşanan tartışma sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince de birkaç yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Polat’i birlikte köylerine kısaca 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Karakulak İnce’nin kendilerine tartı yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: