Kış mevsiminin ağır sıklet geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

Şita mevsiminin sakil geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

BAYBURT – Bayburt merkezde gaz kullanımının yaygınlaşmasından muhit sobalara olan murat azalırken, soba satışları tevakkuf noktasına geldi.

Şehir merkezinde sobalara olan ilginin azalmasında sunma heybetli faktörün doğal gaz olduğunu ifade eden esnaf İsmet Demir, köylerde de mezuniyet radyatör sistemine geçildiğini vurgulayarak, köy yerlerinde bile soba kullanımının her an azaldığını söyledi.

“Soba fiyatları 3 bin lira ile 5 bin liralık arasında değişiyor”

Soba üretimindeki maliyetin arttığını, buna rağmen seçme bütçeye makul fiyatta sobaların olduğunu dile getiren Çıpa, fiyatların 3 bin lira ile 5 bin lira arasında değiştiğini aktardı. Sobaların detaylı ömürlü olduğunu bu nedenle bir sobanın 5-10 yıl ortada kullanılabileceğini tabir eden Çipo, “Sobalar detaylı ömürlü oluyor. Bire Bir soba alırsın detaylı yıllar kullanırsın, o yüzden bizim satışlarımız azık sektöründeki kabilinden giderek gelişigüzel an olmuyor. Haliyle doğal gazın yaygınlaşması, aynı malın etraflı ömürlü olması bizim sektörümüzü birlikte biraz etkiliyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Bayburt’ta kış mevsiminin gelmesiyle alay malay, uzmanlar soba kullanımında özen edilmesi gereken hususlarda vatandaşı uyararak soba zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi üzere soba ve baca temizliğinin ahenkli adına yapılması çağrısında bulunuyor.

Share: