Yerel silahlar 80’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor

Domestik silahlar 80’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor

Türkiye defans sanayii sektörü 2023’te yüzdelik 30 ihracat artışı hedefliyor

DÜZLÜK EXPO Defans, Havacılık ve Gök Sanayi Fuarı, 25-28 Teşrinievvel’de gerçekleşecek

İSTANBUL – Türk mühendisler aracılığıyla geliştirilen domestik silahlar dünyaya ihraç ediliyor. 80’in üzerinde ülkeye ihraç edilen yerel silahlar Türk savunma sanayii sektörünün ihracatına üstelik makro yardım sağlıyor. 25-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek MEYDAN EXPO Defans, Havacılık ve Uzay Uran Fuarı’nda domestik üretim silahlar bile sergilenecek. Alelhusus MEMLUK aracılığıyla sargı gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin manşet kuvvetleri yoluyla yeğleme ediliyor.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın genişlik büyük sanayi kümesi VADI İstanbul tarafından düzenlenen YER EXPO Defans, Havacılık ve Gök Endüstri Fuarı, 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Defans endüstri şirketlerinden KOBİ’lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine büyüklüğünde defans, havacılık ve gök sektörünün umum paydaşlarını fuarda benzeri araya gelecek. Fuar ayrımsız zamanda hem katılımcılara hem bile ziyaretçilere yüce teşrikimesai fırsatları sunacak.

Türkiye bu yılın ilk 9 ayında savunma ve havacılık sanayiinde geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 42,2 artışla 2 milyar 636 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 10 sene önceki 800 milyon dolar civarında olan defans sanayii ihracatı bu yıl fuarla alay malay 4,5 milyar doların üstünde olması hedefleniyor.

Öte yandan Türk mühendisler eliyle geliştirilen evcil silahlar de fuarda sergilenecek. 80’in üstünde ülkeye ihraç edilen domestik silahlar Türk defans sanayii sektörünün ihracatına bile kebir ulama sağlıyor. 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihlerinde düzenlenecek SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Endüstri Fuarı’nda domestik üretim silahlar sergilenecek. Özellikle KÖLE marifetiyle ilişki gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin manşet kuvvetleri marifetiyle birlikte tercih ediliyor. Sarsılmaz Zırh Uran A.Ş.’nin Düzce’deki fabrikasında 300’ün üzerinde iz Türk mühendisleri aracılığıyla geliştirilerek dünyaya ihraç ediliyor.

“Fuarla birlikte defans sanayiinde 4,5 milyar doların üstünde benzeri ihracat hedefliyoruz”

KAYRAN İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “MEYDAN Expo’ya 57 mutluluk katılacak. Bu ülkelerin 11’inde icra vekili düzeyinde katılımı olacak. Ayrıca bire bir ülkeden dahi başvekil düzeyinde aynı iştirak olacak. Bu fuarda ilk kez sergilenecek olan mahsulat üstelik var. Bu fuarda hele öne ihata etmek istediğimiz insansız bahir araçları konusu olacak. İnsansız deniz araçları üstüne üstelik Türkiye bire bir insansız gelgel araçları kabilinden bire bir potansiyel elde etti. Bu fuarda yabancı katılımcılarımıza insansız bahir araçlarımızı sunuyor olacağız. Tıpkısı şekilde cephane teknolojilerimizde, elektronik sistemlerde ve insansız yağız araçlarında çokça büyük gelişmeler var. Türkiye’nin serencam dönemlerde alelhusus artım trendinde olan savunma sanayii ihracatı, bu fuarla gelişigüzel 4,5 milyar doların üstünde tıpkı dış satım hedefliyor” açıklamalarında bulundu.

Aliş: “Savunma sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzdelik 30 çoğalma olacağını düşünüyorum”

Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Güzel Aral Aliş, 80’in üstünde ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizerek, “Birçok alanda 300’ün üstünde ürünümüz var. Ayrımlı kategorilerdeki ürünlere sahip olmak ihracata bildirme iri desteği sağlıyor. Hemen Amerika, Avrupa veya Afrika değil, dünyanın herhangi bir ülkesinde var olmaya başladık. Sivil silahlarımızı bundan sonra ABD’ye ihraç ediyoruz. Manşet kuvvetlerinin kullandığı silahları bile genellikle Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkeler alıyor. Türkiye’nin defans sanayisinde balaban benzeri ihracat artışı var. Şu anda ihracat özne sektörler içerisinde bildirme büyük artım oranı savunma sanayiinde. Şu anda Türkiye’nin savunma sanayii ihracatı 4 bilyon dolar seviyesinde. Defans sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzdelik 30 henüz çok çoğalma olacağını düşünüyorum” dedi.

Sarsılmaz Zırh Uran Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, “Savunma sektörü Türkiye’birlikte özellikle son 10 yıldır güvenilmez bire bir ivme kazandı. Dünyada rastgele noktada patırtılı getiren bire bir aşamadayız. 80’in üstünde ülkeye ihracat yapıyoruz. Şu anda az daha 3-4 ordunun silahını karşılayacak yapıya geldik ve bu noktada siparişlerimizi birlikte aldık. Askeri silahlar üzerine, büyük bir aşama kaydedildi” diyerek konuştu.

Fuar, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle 25-28 Ekim 2022 tarihleri ortada düzenlenecek.

Share: