Konteyner kentteki kadınlar örgüyle, torunlar oyunlarla depremin acısını unutmaya çalışıyor

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde taşımalık kentte artan depremzede kadınlar örgü örerek, torunlar birlikte oyun oynayarak felaketin izlerini silmeye çalışıyor.

Büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Milli Yetişek Bakanlığınca konteyner ve keçe kentlerde Maltalık Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Destek ve Eş Güdüm Merkezleri oluşturuldu.

Doğanşehir’deki konteyner kentte açılan merkezde çalışmalarına bitmeme fail Sivas Tekemmül Enstitüsü, 4 Mart’tan bu yana avrat ve erkek mahirane öğreticilerden oluşan 7’şer yabanlık ekiplerle afetten etkilenen depremzedelerin yaralarını sarmaya apotr oluyor.

“Gelişigüzel güçlüyüz, birlikte üretiyoruz” sloganıyla planlanan eğitimlerde, depremzede kadınlara şişkin ve biz örücülüğü, kıytırık dikiş teknikleri, kartlı dokuma, ahali nakışı öğretiliyor.

Projeyle bölgenin ve vatandaşların birincil ihtiyaçlarına havari olunurken, özge yandan bile el işi uğraşıyla depremzedelerin afetin ruhsal etkilerinden uzaklaşması amaçlanıyor.

Eğitimler esnasında kullanılan yün ip, tümsekli, tığ, boncuk, boya kalemleri, el işi kağıtları, çadır ve kıvılcım kumaş gibi malzemeler, Sivaslı hayırhah kadınların bağışlarıyla desteklenirken, Sivas Olgunlaşma Enstitüsü depremzedelerle hayır sahiplerini tıpkısı araya getirerek yapılan hayırları birinci aracısız bölgeye ulaştırıyor.

Bunun yanında çocuklara yönelik bile hikaye okuma, karakalem, ip güçlük, ebru ve bir nice yarış etkinlikleri düzenlenerek vacip bindi sağlanıyor.

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü’nde folklorist namına müteharrik İlteriş Yıldırım, AA muhabirine, depremzedelere terbiye yüklemek üzere bölgede bulunduklarını söyledi.

Eğitimlerin genelde dikiş, dümen ve belik alanlarında verildiğini, çocuklara yönelik üstelik değişik etkinlikler düzenlendiğini anlatan Sebep, şöyle konuştu:

“Bu eğitimler genelde depremzedelerin ihtiyaçları doğrulusunda veriliyor. Onun dışında çocuklara verdiğimiz eğitimlerde masal tefhim, hikaye kıraat, değişik boyama teknikleri ve oyunlar oynuyoruz. Eğitimler sırasında yaraları örtmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. ‘Gelişigüzel güçlüyüz, birlikte üretiyoruz’ sloganıyla Sivas’tan yola çıktık. Eğitimlerimiz devam ediyor ve yaraları sarmaya çalışıyoruz.”

Depremzedelerden 41 yaşındaki Hilal Bakırhan, evleri depremde yıkıldığı amacıyla konteynerde kaldıklarını söyledi.

Burada herkesin kendilerine çok koruyucu olduğunu ve daima moral verildiğini aktaran Bakırhan, şöyle bitmeme etti:

“Onların yardımıyla bire bir nebze kafamız dağılıyor. Allah onlardan razı olsun. Havari oluyorlar, eksiklerimiz varsa tamamlıyorlar. Rabb’im devletimize bozulma vermesin. Eş çıktılar, noksan tek şeyimiz yok. İnşallah zamanla tığ üstelik dolgunca olacağız. Milletimizden Cenabıhak razı olsun. Kâffesi bize arkalama etti, kucak açtı.”

58 yaşındaki Göker Kesik ise hocaların burada kendilerine işleme yaptırdığını, morallerini düzeltmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Çocuklarla ve kadınlarla hocaların ilgilendiğini tamlayan Çökelek, “Ama esas boşalmıyor. Dünyayı dahi getiriyorlar. Tıpkı yerde aslında patlak veriyoruz. Olmuyor. Sıhhatli olsunlar. Gene morallerimiz düzeliyor. Çokça ağırlık. Tanrı bizlere yaşattı, kimselere yaşatmasın.” dedi.

Share: