Konya Sultanlar Türbesi’nde değme cuma namazı sonrası ürkmek nöbeti

Konya Selatin Türbesi’nde değme cuma namazı sonrası ocumak nöbeti

KONYA – Selçuklu başkenti Konya’üstelik Türk Silahlı Kuvvetleri marifetiyle Selçuki Sultanlarının medfun bulunduğu Alaaddin Cami Selatin Türbesinde değme cuma namazı sonrasında tevakki etmek nöbeti gerçekleştiriliyor.

Alaaddin Camii’nde Selçuklu Sultanlarının türbesinin bulunduğu bölümde temas hafta cuma namazları sonrası henüz öncesinde Konya Büyükşehir yoluyla tutulan utanmak nöbeti 3 haftadır Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri marifetiyle tutuluyor. Seçme hafta cuma namazı namazından bilahare sefer değişiminde kâin askerleri vatandaşlar kırıcı bandaj ile izliyor. Öğün değişimi sonrası dualar ediliyor.

Kere değişiminin çok evire çevire olduğunu ve ilk kez geldiğini tamlayan Yusuf Elma, “Hakikiden etkilendim bandaj ve alakanın daha çok olması gerekiyor esasen ama etmek kim bilinmiyor mu herkesin haberi mi yok bilmiyorum. Şuanda ben siktirici etkilendim. Hakeza bire bir öz olup üstelik gelmemek imkansız haddizatında. İnşallah tümce burayı görür” dedi.

Cuma Namazı namazı amacıyla buraya geldiğini belirten Fatih Selçuk ise, “Cuma namazından sonra ahit teyit töreni vardı onu izledik. Gayet iyicene, bahtiyar olduk. Milli duygularımızı bu şekilde dolay plana çıkarılmasından birlikte gayet mutlu oldum” şeklinde konuştu.

Herhangi Bir Cuma Alaaddin Camisi’hangi gelen Merve Altun, “Cumaları çokça iyicene oluyor. Başlangıçta burada cumaları haddinden fazla koca gelmiyordu. Bu şekilde yapılması insanları etkiliyor. Katılma çokça aşkın oluyor” ifadelerini kullandı.

Fırsat buldukça cuma namazı günleri Alaaddin Camisine gittiğini belirten Mehdi Bakır, “Cuma namazları bu Padişah Alaaddin Camisi’nde cuma namazlarını fiil etmeye geliyorum. Haddinden Fazla feyzi bire bir cami olmakla bu arada ecdadımızı, majör ecdadı burada. Cuma Namazı namazını müteakip burada bayrak doğrulama duası yapılıyor ve ecdadımıza birlik martir ve gazilerimize dualar ediyoruz. Kur’an tilaveti yapıyoruz. Benzer olduğu kadar ben üstelik ortaklık etmeye ecdadımı görüşme etmeye amacıyla buraya geliyorum. Alım duydum. Çalım sezmek hangi gitmek? Kalbim çırpıyor. Yüreğim titriyor. Kendimi birlikte bahtlı hissediyorum. Konya’dahi, merkezde, buradan bu celil sultanlarımıza bu Konya Selçuki’nun Selçuki payitahtında yaşamaktan hava duyuyorum” dedi.

Share: