Kütahya İHH’dan 20 gönüllüye elan ‘Arama-istirdat ve evvel yardım’ eğitimi

Kütahya İHH İnsani Müzaheret Derneği’nin ‘Taharri-istirdat ve ilk yardım’ eğitimleri bitmeme ediyor. 20 gönüllüye henüz taharri-istirdat ve ilk yardım eğitimi verildi.

İHH Arama-Kurtarma ekibinden Mehmet Öncü, Kütahya İHH’nın Arama-Istirdat ekibinin 2017 yılında kurulduğunu anlatım etti.

Avangart, “Bilindiği kabilinden, Kütahya İHH kendisine, 2017 yılında taharri istirdat ekibimizi kurup eğitimlerimizi almaya başladık. Sene zarfında belirli periyotlarda ekibimizin elan kuvvetli ağıl gelebilmesi için kentsel kontrol kurtarma, yangın, ilk yardım, dağda taharri istirdat, kadar eğitimlerimizi da AFAD, itfaiye aracı ve İl Keyif Müdürlüklerinden almaya devam ediyoruz. Bugünde 20 kişilik fahri ekibimizle sıhhi imdat eğitimimizi alıyoruz. Önümüzdeki günlerde AFAD ile yapacağımız akreditasyon protokolü ile henüz bile güçlenip acil durumlarda henüz acul ve daha koordineli hareket kabiliyeti kazanmış olacağız. Kahramanmaraş merkezli başlayan ve 11 ilimizi etkileyen depremler dahi Hatay’birlikte kontrol istirdat çalışmalarına katıldık. Bir Nice kardeşimizin hayata baştan bağlanmasına açar olduk. Yer Sarsıntısı bölgelerinde kurulan lojistik merkezlerimizde aşevlerimizde otağ ve konteynerlerde depremzede vatandaşlarımıza ivedili arkalama amacıyla ekipler gönderdik. Bu kabilinden afetlerde daha çok eğitilmiş ekiplere, henüz çok donatı ve muvasala aracına gerekseme duyulmaktadır. Başlatmış olduğumuz ‘Güçlü takım sahn kurtarır’ kampanyamızı başlatmış bulunmaktayız. Kampanyamız kapsamında cümle hayırseverlerimizin bu konuda bizlere bindi vermelerini ve yapmış olduğumuz eğitimlerimize katılmalarını istiyoruz. Ülkemiz deprem kuşağında olup her an zelzele olacak gibi tedarikli olmalıyız. Bizlerde bu hazırlığın birer neferi kendisine milletimizin hizmetinde olacağız” diyerek konuştu. – KÜTAHYA

Share: