Kütahya’da ‘Zabrus’ seferberliği

Kütahya’bile ‘Zabrus’ seferberliği

KÜTAHYA Kütahya’dahi İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ekili alanlara kötülük veren ‘Zabrus böceği’ne karşı seferberlik başlattı.

Kütahya’de, alelhusus arpa ve buğday mezru tarlalarda görülen ‘Zabrus’ isimli haşere, (Kültür kamburu böceği) merkeze bağlı Köprüören köyünde mahsule beis verdiği belirtildi. Kütahya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Istihsal ve Sağlığı Bölüm Müdürü Güray Çelik, ziraat mühendisleri Firdevs Bilgelik, Emine Kahraman ve Nevzat Ağırbaşlı Köprüören köyünde üreticileri Zabrus zararlısına karşı bilinçlendirdi.

Zabrusa karşı ilaçlamanın önemine dikkat çeken Güray Polat, “Zabrus esas buğday, rüşvet, yulaf ve çavdarda dokuncalı olmaktadır. Zabrusu yer yapısı hafif olan bölgelerde imdi görüyoruz. Bunun mücadelesini yıllardır veriyoruz. Bu zarralıya cebin sürekli kontrolleri yapıyoruz. Üreticimizi uyarıyoruz. Zabrus güç anlamda mahsul kaybı yapıyor. Sunma koskocaman savaşım topum ilaçlaması. Bilahare dahi satıh ilaçlaması yapmamız geçişsiz. Bu yıl üreticilerimize hem bakanlık hem birlikte İl Özel İdaresi bütçeli projemizle rüşvet ve buğday tohumu dağıttık. Ayrıca ilaçlama üzerine bile tıpkısı projemiz olabilir” diyerek konuştu.

Share: