Kütahya’da ‘Zabrus’ seferberliği

Kütahya’birlikte ‘Zabrus’ seferberliği

KÜTAHYA Kütahya’dahi İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, mezru alanlara engel veren ‘Zabrus böceği’ne karşı seferberlik başlattı.

Kütahya’dahi, alelhusus arpa ve buğday ekili tarlalarda görülen ‘Zabrus’ isimli haşere, (Ekin kamburu böceği) merkeze merbut Köprüören köyünde mahsule zarar verdiği belirtildi. Kütahya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Nebati Istihsal ve Sağlığı Bölüm Müdürü Güray Çelik, kültür mühendisleri Firdevs Vukuf, Emine Yiğit ve Nevzat Sakil Köprüören köyünde üreticileri Zabrus zararlısına cebin bilinçlendirdi.

Zabrusa karşı ilaçlamanın önemine özen çeken Güray Polat, “Zabrus gerçek buğday, arpa, yulaf ve çavdarda zararlı olmaktadır. Zabrusu toprak yapısı hoppa olan bölgelerde daha çok görüyoruz. Bunun mücadelesini yıllardır veriyoruz. Bu zarralıya karşı sürekli kontrolleri yapıyoruz. Üreticimizi uyarıyoruz. Zabrus bati anlamda ürün kaybı yapıyor. En heybetli uğraş topum ilaçlaması. Bilahare dahi yüzey ilaçlaması yapmamız geçişsiz. Bu yıl üreticilerimize hem vekillik hem da İl Hususi İdaresi bütçeli projemizle arpa ve buğday tohumu dağıttık. Antrparantez ilaçlama üzerine de tıpkı projemiz cins” diyerek konuştu.

Share: