Malatya’da Evi Yıkılan Depremzede: “Hoppadak Albümleri Bulabilirsek Diyerek Geldik… Buranın Kolonlarını Kesmişler”

6 Gücük Ay depremlerinde Malatya’birlikte evinin bulunduğu çatı yıkılan Cımbar Mamak, “Hemen bir albümleri bulabilirsek diyerek geldik. İkinci depreme tığ merdivenlerde yakalandık. Dışarı çıktık noksan saat sonraları çatı yıkıldı. Buranın kolonlarını kesmişler, Cenabıhak belalarını versin. Haddinden Fazla el evinin gözünün önünde yıkılması o büyüklüğünde yumruk ki” dedi.

Malatya Balaban Mustafa Gösterişli Mahallesi Şehit Vahap Gögen Sokak’ta mevcut 5 kıvrım yapı Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra yıkılmıştı. Apartman sakinleri, depremin üzerinden geçen 40 dönem boyunca anılarını ve umutlarını depresyon altından çıkarabilmek amacıyla bekliyor.

“ALBÜMLERİ BULABİLİRSEK DİYE GELDİK”

Evlerinin ikinci depremde yıkıldığını belirten apartman sakinlerinden Sürgün Mamak, “Beynim durdu ahit ederim. Vakit Kaybetmeden ayrımsız albümleri bulabilirsek diye niteleyerek geldik. İkinci depreme biz merdivenlerde yakalandık. Dışarı çıktık muallel saat sonra çatı yıkıldı. Buranın kolonlarını kesmişler dükkandı, Allah belalarını versin. Benzeri molekül bulamadık, hiçbir madde bulamadık. Aynı resimleri bulsak yeter. Bahçede evimiz var oraya gittik, çocuklarımız üstelik iyi ona şükrediyoruz. Çok el evinin gözünün uğrunda yıkılması o büyüklüğünde pres kim” dedi.

Emekli polis memuru Mehmet Mamak, evi 2002 yılında aldığını belirterek, “Şunu perdeciydi, taraf tarafı çeyizciydi, elan ilerisi tüpçüydü, terziydi. Ego 2002 yılında almıştım burayı. Borcunu ödeyelim diye… 4-5 senedir oturuyorum. Geneli bütün kirada oturduk” diyerek konuştu.

“DÜKKAN OLAN BİNALARDA SÜTUN KESİYORLAR”

Görgülü Kaya ise, “Birinci depremde evdeydik ikinci depremde ise bir şeyler almak üzere eve çıkmıştık. Depremden 10 an sonra çatı indi. Binanın inhitat nedeni anlaşılan alttaki dükkanlar kolonları kesmiş, kolonlar kesildiği üzere bina yıkılmış. Yoksa biz şu dakika yani binayı zorluklarla yıktılar amma genelde dükkan olan binalarda kolonları kesiyorlar. Biraz kıvılcım eşyamızı çıkardık ama genelde altta kaldı. Bezgi eşyamız vardı onun da yerini kızım bilmediğinden ihtimal buluruz diye geldik. Köydeki evimiz dahi mıhlı değil orada kalıyoruz. Tıpkı dakika önceki evlerin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Share: