Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çalım, Kilis’te açıklamalarda bulundu Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Alım, Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında 507 bin mutlak bölümden oluşan 156 bin binanın harap, müstacel yıkılacak ve kırıcı hasarlı olduğunun tayin edildiğini bildirdi.

Bakan Kurum, Kilis’te facia koordinasyon merkezindeki toplantının peşi sıra izah yaptı.

Afetin geçmiş anından itibaren bitişik illerdeki depremzedelere üstelik müzaheret eden Kilislilere teşekkür fail Gelgel, depremde emrihak edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Alım, depremlerin ardından seferberlik şuuruyla çalıştıklarını söyleyerek, hasar tespit ve gerileme tahammül süreçleriyle eş zamanlı namına mihman konutların yapım çalışmalarının bile sürdüğünü belirtti.

Depremden etkilenen 11 ilde hasar tayin çalışmalarının bitmeme ettiğini ifade eden Kurum, “Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına şehirlerimizin yeniden ihya ve inşası için şehrin ihtiyaçlarını, nüfus bilimsel, içtimai, kültürel yapısını bile içine alacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Çalım, depremzedelerin geçici barınma alanlarına yönelik çalışmaları üstelik hızlı hızlı yürüttüklerini dile getirerek, “Icap konteynerden lazım ihdas yapılardan lazım çelik yapım ve yığma yapılardan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda geçici tahaffuz alanlarını oluşturuyoruz.” dedi.

“156 bin binanın bitkin, evgin yıkılacak ve bunaltıcı hasarlı olduğunun tespitini yaptık”

Bakan Çalım, depremden etkilenen bölgelerdeki hasar belirleme çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Tam Türkiye’üstelik 7 bin 300’ü çok ehlivukuf personelimizle çalışıyoruz. Bu kapsamda, bugüne büyüklüğünde 4 milyon 371 bin müstakil bölümden oluşan 1 milyon 188 binanın incelemesi tamamlandı ve 507 bin bağımsız bölümden oluşan 156 bin binanın pimpirik, ivedi yıkılacak ve yoğun hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Kilisimizde da 1575 binada 2 bin 366 mutlak bölümün tekrar pimpirik, ivedili yıkılacak ve çetin hasarlı olduğunun tespitlerini yaptık.”

“Tam yapıları defaatle inceleyeceğiz”

Hatay’ın Defne ilçesinde 20 Şubat’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremi hatırlatan Hava, “Bugüne kadar incelenmiş olan 43 bin 624 çatı ve 125 bin 187 bağımsız bölümden oluşan ılımlı hasarlı, beş altı hasarlı ve hasarsız tamam yapıları defaatle inceleyeceğiz. Yüz Kere bu yapılara gidip yegâne yegâne bu yapıların 6,4 ve 5,8 kötü depremlerde hasarlarının durumlarını yeniden gözden geçireceğiz. Başka bölgelerden mevrut talepler dahi berenarı çok, oralarda birlikte yeniden tespitlerimizi yapacağız.” diyerek konuştu.

“Hareket konutlarıyla ait seçkin gereç sıkıntısı yok”

Kurum, sürekli konutların inşasına ilişkin zaman bire bir toplantı yaptıklarını aktararak, “Yekpare Türkiye’deki inşaat malzemecileri üreticilerini çağırdık ve onlardan buradaki sürece ait düşünce, fikir, önerilerini aldık. Yapacağımız mecmu yer sarsıntısı konutlarıyla ait seçme gereç sıkıntısı, hazırlık sıkıntısının olmadığını da bütün birlikte gördük.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Çekicilik, “Toplantıda, inşaat sektörü temsilcileri, gereç tedariki anlamında ellerini taşın altına koyacaklarını rapor ettiler. Asla denk artışlarına da cevaz etmeyeceğiz. Ters aynı durumu birlikte anbean izlem edeceğiz ve katiyen karşılık artışlarına bu manada cevaz etmeyeceğiz.” dedi.

Vekil Alım, geçmiş Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın hareket bölgelerinde 200 bin göz mensur edileceğini açıkladığını hatırlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Bu kapsamda, Gaziantep Nurdağı’nda 456, İslahiye’birlikte 399, Adıyaman Kahta’de 297, Kilis Merkez’de 645 koyulmak amacıyla 1797 kıran konutumuzun sözleşmelerini imzaladık ve yapım sürecine başladık. Zaman üstelik Adanamızın Sarıçam ilçesinde 590, Gaziantep’te 600, Hatay Altınözü’nde 364, Kahramanmaraş Afşin’bile 501, Pazarcık’ta 518, Şanlıurfa Birecik’te 534 göz tevessül etmek amacıyla 3 bin 107 facia konutumuzun birlikte yapım sürecine başladık.”

“İlk etapta toplanmış 70 bin karye konutu yapılacak”

Şehirlerdekiler kabil köylerde yapılacak konutların dahi bire bir sene içinde konfirmasyon edileceğini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda evvel etapta Osmaniye’bile 1361, Adana’de 701, Adıyaman’da 8 bin 21, Diyarbakır’da 2 bin 927, Elazığ’da 386, Hatay’birlikte 14 bin 141, Kahramanmaraş’ta 12 bin 135, Malatya’bile 17 bin 990, Şanlıurfa’birlikte 2 bin 54, Gaziantep’te 9 bin 130, Kilis’te 1002 tevessül etmek için 70 bine mail köy konutumuz için eviyle, ahırıyla oradaki tüm ihtiyaçları karşılayacak anlayışla yerel mimariye yaşam kültürüne akla yatkın olacak anlayışla bölgenin sosyolojik yapısını de düşünerek planlarımızı yaptık. Bu doğrultuda inşa sürecini yürütüyor olacağız, 2 kamer içerisinde 200 bini hane, 70 bini köy evi oluşmak amacıyla 270 bin vatandaşımızı ailesiyle birlikte aile sahibi beğenmek amacıyla mensur çalışmalarımıza başlıyoruz.”

Bakan Hava, Kilis merkezde, İller Bankası ve uray ile yürüttükleri atık su tasfiye tesisi ve çamur kurutma projelerinin tamamlandığını belirterek, “Bu kapsamda 70 milyon lira projemizin yapımına başlıyoruz. Bu projenin 30 milyon lirası üstelik sınırlı dışı kaynaklardan hibedir. Atılan akarsu ve yağmur suyu lağım döşemi projesi tamamlanmıştır, maliyeti 570 milyon liradır. İller Bankası ve belediyemiz tarafından bu proje yürütülmektedir. Projenin hepsi de hibe kapsamında yapılmaktadır.” bilgisini verdi.

Share: