Icra Vekili Kurum: “Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban kıran basamak seferberliği başladı”

Bakan Çalım: “Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik facia bölük seferberliği başladı”

KİLİS – KilisÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’ Gaye Gelgel’ Kilis’ bile gerçekleştirilen toplantının arkası sıra açıklamalarda bulundu. Nazır Çekicilik, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde 507 bin mutlak bölümden oluşan 156 bin binanın yıkkın, müstacel yıkılacak ve yavaş hasarlı olduğu tespitini yaptık.” dedi..

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım, “Bugün depremin 17. günündeyiz. Depremin yıkmacı etkisini bizzat hisseden şehirlerimizden birisi de Kilis oldu. Depremde ölüm eden kardeşlerimize benzeri sefer daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Millet adına hepimizin, hepinizin başı sağlıklı olsun. Devletimiz 1. zaman itibariyle, umum çekicilik ve kuruluşlarıyla beraber sarsıntı bölgesinde, bir seferberlik şuuruyla kardeşlerimiz üzere çalışıyor” dedi.

Depremin önce anından itibaren Gaziantep’te olduklarını, buradaki kontrol istirdat, insancasına müzaheret ve hasar tayin çalışmalarından sonraları gittikleri değme bölgede hem hasar tayin çalışmalarını incelediklerini hem bile bakir konutların nesir edileceği yerleri belirlediklerini belirten Icra Vekili Gurur, ” Imdi baştan düz yazı ve diriltme dönemindeyiz. Mutluluk ve ulus yerine depremin yaralarını genişlik akıllıcasına şekilde sarıyoruz. Devletimiz hasar belirleme, insani müzaheret, geçici tahaffuz alanlarının inşası ve bakir konutların inşası noktasında 11 ilimizde çalışmalarını bildirme çabuk şekilde yürütüyor. Biz dahi Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına; beher kardeşimizi bakir sıcak yuvalarına dolamak üzere, yekpare ekibimizle muttasıl demeden çalışıyoruz”.

Hasar tespit çalışmaları

Hasar tespit çalışmaları karşı birlikte bilgi veren Icra Vekili Murat Gelgel, vatandaşların müstacel ihtiyaçlarına hızlıca yanıt üretirken, tahaffuz ve diğer sorunlarını birlikte kalıcı olarak giderecek adımlar attıkları bilgisini paylaştı. Bu noktada hedeflerinin tıpkı yandan arızi barınma alanlarını inşa ederken, gayrı yandan üstelik hasar tespitleri ayrımsız dakika önce nihayete erdirmek olduğunu belirten Bakan Gelgel şöyle devam etti: ” Sarsıntı bölgesindeki herhangi bir yerde, 7 bin 350 uzman personelimiz dursuz duraksız çalışıyor. Şu temel kadar bütün 4 milyon 371 bin mutlak bölümden oluşan 1 milyon 188 bin binayı inceledik. 507 bin mutlak bölümden oluşan 156 bin binayı yıkkın, acil yıkılacak ve pahal hasarlı namına tespit ettik. Kilis’imizde bile 1.575 binada 2.366 hür bölümü bitkin, ivedi yıkılacak ve bunaltıcı hasarlı yerine tayin ettik. Hasar belirleme noktasında şunu üstelik tercüman olmak isterim. 6.4 lük depremden sonra Antakya Defne ve Samandağ’birlikte bugüne büyüklüğünde incelenmiş olan; 43.624 bina ve 125.187 bağımsız bölümden oluşan; mutedil hasarlı- bir iki hasarlı- hasarsız tamam yapıları yeniden inceleyeceğiz. Yine değişik bölgelerden dilek az çok oralarda bile gine tespit yapacağız. Aynı yandan tespitler bitmeme ederken, bağımlı bir yandan üstelik tığ, konutları, gelişim yerleri ve kültürel varlıklarıyla şehirlerimizin ihyasına başlamış durumdayız”.

Zaman eskimemiş yuvaların inşası noktasında çok koca benzeri derinti gerçekleştirdiklerini hatırlatan ve Türkiye’nin önde gelen “yapım gereç sektörü” temsilcileriyle ve dernekleriyle ayrımsız araya geldiklerini belirten Vekil Kasıt Hava, “Orada kendilerine de rapor ettim. “Bütün çatı sektörümüzle el ele verip, bu kavi süreci milletimizin lehine sunma akıllıca şekilde yöneteceğiz. Sektörümüz üstelik bu konuda baskı alacak. Bu iradeyi de fasıl temsilcilerimiz toplantıda ortaya koydular. Biz bilcümle birlikte muamele etmek zorundayız. Milletimizin menfaatleri doğrultusunda hazırlanmak zorundayız. Zira depremzede kardeşlerimizi benzeri dakika önce ısıdam yuvalarına kavuşturmak hepimizin konusunda vazifedir. Bu kararlılığı da hep gelişigüzel ortaya koyduk. Pahal aynı durumu bütün birlikte izleme edeceğiz ve asla denk artışlarına cevaz vermeyeceğiz. Bunu bile hep kamuoyunun bilmesini isterim. Ben bu anlamda bölüm temsilcilerimize da hassasiyetlerinden âlem teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve vekillik olarak 200 bin konutun, kül mahdut-bölgeleme, yer bilimsel ve istinatgâh etütlerini tamamladıkları ve buna göre vadi seçimini yaptıkları alanlarda, önce konutların sözleşmelerini imzaladıklarını söyleyen Vekil Hava, bu çerçevede Gaziantep Nurdağı’nda 456, İslahiye’dahi 399, Adıyaman Kahta’de 297, Kilis Merkez’bile 645 tevessül etmek için hep 1.797 yıpranmamış yuvanın sözleşmelerini imzaladıklarını ve düz yazı sürecine başladıklarını kaydetti.

Bugün üstelik Adana Sarıçam’de 590, Gaziantep’te 600, Hatay Altınözü’nde 364, Kahramanmaraş Afşin’de 501, Pazarcık’ta 518, Şanlıurfa Birecik’te 534 görünmek amacıyla, 3.107 bakir yuvamızın sözleşmelerini tamamladıkları bilgisini veren Icra Vekili Çalım imal aşamasına geçtiklerini. esbak Cumhurbaşkanımız aynı müjdeyi üstelik karye evleri noktasında verdiğini hatırlattı. Icra Vekili Çekicilik, ” Şehir merkezlerimizi nasıl 1 yıl içerisinde ayağa kaldıracaksak, köylerimizi dahi bu süreçte ayağa kaldıracağız. Bu kapsamda evvel etapta Osmaniye’dahi 1361, Adana’de 701, Adıyaman’da 8 bin 21, Diyarbakır’üstelik 2 bin 927, Elazığ’üstelik 386, Hatay’de 14 bin 141, Kahramanmaraş’ta 12 bin 135, Malatya’bile 17 bin 990, Şanlıurfa’de 2 bin 54, Gaziantep’te 9 bin 130, Kilis’te 1002 tutmak amacıyla toplamda 70 bin karye evimizi ahırıyla, bahçesiyle, parkıyla yaparak doğruluk sahiplerine teslim edeceğiz. 2 kamer içerisinde, 200 bini konut ve 70 bini karye evi koyulmak amacıyla toplanmış 270 bin vatandaşımızı ailesiyle birlikte aile sahibi fethetmek için mensur çalışmalarımıza başlıyoruz. İlerleyen günlerde ayrıksı konutlarımızla ait müjdeleri dahi milletimizle paylaşmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ego eskimemiş yuvalarımız, yıpranmamış karye evlerimiz şimdiden dobra olsun diyorum”

Tor göz sözleşmelerinden sonraları, bundan sonra, 11 ildeki Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik facia konutu seferberliğinin çalışarak başladığını söyleyen Icra Vekili Gelgel sözlerini şöyle tamamladı” Bu dönüşümle birlikte şehirlerimizin geleceğini, 100 yılını planlayacak ve afetlere alın mukavemetli şehirleri hep birlikte kuracağız. Belde düzenlemesiyle, parklarıyla, bahçeleriyle, camileriyle ve okullarıyla, içtimai teçhizat alanlarıyla vatandaşlarımıza eskimemiş hayat alanlarını teyit edeceğiz. İnşallah, ardı ardına, değişik toprak ve ilçelerimizde birlikte sözleşmelerimizi yapmaya bitmeme edeceğiz. Temel Taşı fazlalık 3-4 gâvur geçmeyecek şekilde mensur edeceğimiz tamlık konutlarımızı serian tamamlayacağız, 1 yıl içerisinde kullanılmamış yuvasına kavuşmayan biricik aynı depremzede kardeşimiz kalmayacak. Evlerimizi inşa edene büyüklüğünde tek vatandaşımızı kıygın etmeyeceğiz. Pırtı, nakil, kira yardımı gibi kamu yardımları yapacağız. Taşımalık kentlerde yüzmek isteyen vatandaşlarımız amacıyla de altyapı çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Milletimiz müsterih olsun. Maddi-manevi vatandaşımızın eksiksiz ihtiyaçlarını devletimizin yekpare imkanlarıyla karşılayacağız”.

Share: