(munzam bilgiyle serbest haber) FIREZ BAKANI ERSOY’DAN KIZ KULESİ’NDE İNCELEME

İSTANBUL’un sembol yapılarından Kız Kulesi’nin restorasyonuyla ilişkin incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayına kadar Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu anlatım etti. Icra Vekili Ersoy, “Beton ve yapım demiri kullandığınız ahit yapının yükünü emniyetsiz derecede artırıyorsunuz. Müdahale edinilmesi kaçınılmazdı. 80 yıldır kimsenin atılganlık etmediği aynı şeyi Ekin ve Turizm Bakanlığı yapmaya değişmeyen verdi. Ayrımsız cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların uzaktan seyrettiği tıpkısı yapıydı deminden içeriden İstanbul’u seyrettikleri bire bir yapı haline getirilecek” dedi.

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eylül 2021’den bu yana restorasyon çalışmaları bitmeme fail İstanbul’un sancak yapılarından Kız Kulesi’nde zaman yaptığı incelemelerin peşi sıra açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin restorasyon esnasında çevresinin brandalarla çevrilmesi kule yıkıldığı iddialarını yanı sıra getirmişti. Nazır Ersoy, bu duruma dahi değinerek, ” İtalya’da dahi bu çaplı restorasyona gittiğiniz zaman dışına bire bir himaye iskelesi çekilir, dulda iskelesinin önüne de jüt antik çekilir. Jüt doğrusu yarı şeffaftır. Özellikle yarı asetat çekiliyor ki görebilin diye niteleyerek. Burası dünyada sunu çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu ibdai haliyle hangi kadar görüntülersek bizim için, İstanbul üzere, Türkiye için o büyüklüğünde yetişkin” ifadelerini kullandı.

ILIMLI ŞİDDETLİ DEPREMDE YIKILMAYA MÜSAİT

Kız Kulesi’nin kubbe kısmından sökülen demirli beton yapının binaya dara bindirdiğine özen çekici Vekil Ersoy, “Beton ve yapım demiri kullandığınız zaman yapının yükünü emniyetsiz derecede artırıyorsunuz. Mevcut yapı tasarlanırkenki duruk yapısından haddinden fazla uzak arkaç getiriyorsunuz. Yapıda ilimli ve tafsilatlı vadede ağırbaşlı hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün eklentiler statiği el verdiği ölçüde söküldü. Çatı ölçülü kötü aynı depremde yıkılmaya uygun. 80 yıllık betonarme kullanıyorsunuz” dedi.

AHŞAPTAN ORİJİNALİNE AKLA YATKIN ÜRETECEĞİZ Ersoy, “Hocalarımızın hazırladığı proje dahilinde özgün malzemeleri, ahşaplardan tekrar bu yapıyı ahşaptan orijinaline akillica şekilde üretip adına takacağız. Konusunda esasen kurşun kaplaması ati. Onun üstüne aut etkenlere dayanıklı metalden bayrak direği oturtulacak. Kubbenin arka tarafında üstelik orijinalinde olduğu kabil zer varaklama işlemi üstelik yapılacak. gönder müfrit ayrımsız çatı olmasına rağmen yıldırımlardan koruyacak her tedbir alınmamış. Yıldırımlı bire bir havada yapı sabah akşam saika ballıdarı. Bunlarla ilgili muktezi önlemleri da alıyoruz” diyerek konuştu.

KULENİN ALTINDA DE DÜZELTME YAPILIYOR Ersoy, “80 yıla varan tıpkı hatalar zincirinin düzeltildiği dönemden geçiyoruz. daha çok 100-150 sene süresince tek problemsiz aynı şekilde gidecek halde yapıyı mahiyet anlamıyla restore ediyoruz. Yapının alt kısmında üstelik Eriştirme Bakanlığımızla sakil himmet var. çokça dara bindirildiği amacıyla binaya altında da çatlaklar oluşmuş. Oralarda dahi düzelti yapılıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAFLIK ADINA SİTEDE TEMAS ŞEY BELİRTİLİYOR Toplumsal medyada başlayan dezenformasyonlarla ilgili de açıklamalarda kâin Nazır Ersoy, “Ehliyetli bilgelik verilmedi kabilinden benzeri tenkit oldu. Ego bu eleştiriye katılmıyorum. Bu çalışmaya Ilkgüz 2021 böylelikle başladık. O tarihten itibaren hocalarımızla gelişigüzel düzenlendiğimiz matbuat toplantısında yapacağımız işlemleri anlattık. Şeffaflık hesabına kizkulesi.com sitesi esasen beri devrede. Burada yapılan işlemlerin tamamını belgeleriyle alay malay yayınlıyoruz. Çokça asetat benzeri şekilde temas öz orada belirtiliyor” diye konuştu.

MÜZE DENEYLI UYGULAMASI GEÇERLİ OLACAK Ersoy, “O engelleme etmezse, sen engelleme etmezsen, ego engelleme etmezsem, eğer dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu büyüklük ne devir ileri gidecek. Tığ akilane insanlarla akla yatkın projeleri yapalım, bilime akla yatkin şekilde yapalım. Doğrular elbet olsa menfaat. Tığ tabi kim dezenformasyona uğrayacağız. Bu yapıların eski hallerini, ahir hallerini yeryüzü niteliksiz molekül söylenmek. Burası de restoran ağırlıklı kullanılıyordu ve İstanbbullu’nun ziyaret edemediği bir ortamdı. Biz burada de bir Galata Kulesinde olduğu üzere Türk vatandaşlarını ayrıştırıyoruz. Müze deneyli uygulaması burada da muteber olacak” dedi.

AÇILIŞ HEDEFİ MART 2023 Nazır Ersoy, “İnşallah yılsonuna akıllıca bilcümle bu çalışmaları burada tamamlayacağız. Ocak küçük ay üzere, çekicilik amelî değil ama hedefimiz mart ayına kadar burayı gene musahabe edilebilecek ayla getirip 2023 başında başta Türk halkı olmak için dünyaya burayı yeniden sergilemek” diyerek konuştu.

İÇERİDEN İSTANBUL’UN SEYREDİLEBİLECEĞİ YAPI HALİNE GELECEK

Binanın çevresine çekilen örtüyle ilgili bile izah işleyen Ersoy, “İtalya’üstelik da bu yetenekli restorasyona gittiğiniz devir dışına tıpkısı dulda iskelesi çekilir, siper iskelesinin önüne üstelik jüt acayip çekilir. Jüt elhak yarı şeffaftır. Özellikle yarı saydam çekiliyor kim görebilin diye. Bura dünyada en haddinden fazla görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu özgün haliyle hangi büyüklüğünde görüntülersek bizim için, İstanbul için, Türkiye amacıyla o kadar mehabetli. Bir cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların alarga seyrettiği bir yapıydı demincek dâhilen İstanbul’u seyrettikleri bir bina haline getirilecek” dedi.

– Karaköse

Share: