Nazır Yardımcısı Adnan Ertem’den Amasra Faciası İtirafı: “Havalandırmadaki Şaibe Üç Ahit Geçmiş Tayin Edildi.

TAMER ARDIL ERŞİN

Mücahede ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Yardımcısı Adnan Ertem, TBMM Amasra Komisyonu’nda, faciadan üç çevrim önce madende havalandırma ile ilişik ayıp belirleme edildiğini belirterek, “Üç çevrim ilk, denetimimizde bu şaibe var. Bunun, durdurmayı gerektirecek düzeyde olmadığına ilgilendiren da aynı öngörümüz var” dedi. Ertem, kazanın zımnında ilişik öngörülerini ise “Tali havalandırma ünitelerinden birisinin bağlantısının olmadığı ve mikro olduğuyla ilgili müteveccih belirleme var” diyerek açıkladı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili maden ocağında 14 Teşrinievvel 2022 tarihinde 42 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya ilişkin TBMM’bile kurulan Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu’nda zaman Mücahede ve Sosyal Asayiş Bakanlığı bürokratları tike yaptı.

Komisyonda, CHP Bartın Saylav Aysu Bankoğlu ile Yarkurul Başkanı Taner Baht arasında ağız dalaşı artık. Bölge saylav olan Bankoğlu’nun afet ile ilgilendiren bahsetmek istemesi üzerine Şans, “Kendinizi azarlatmayın” sözleriyle uyardı. Bankoğlu ise bu duruma tepki göstererek, “Ego sizin öğrenciniz değilim, hürmetsizlik yapmayın. Karşınızda bire bir milletvekili var” diye niteleyerek konuştu.

Milletvekillerinin sorularının ardından Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, kameraların hariç çıkartıldığı ant diliminde şunları söyledi:

“Haddinden Fazla teknik konular var. Burada, eroin mühendisi arkadaşlarımız, teftişten gelen arkadaşlarımız ile oturup, henüz sonradan kayıtlı ayla getirip cevaplandırmayı düşündüğümüz teknik sorular var. Tığ, Mücahede Bakanlığı kendisine, sunu aşkın sorulara yanıt veren nezaret kendisine gözüküyoruz. Amma ayıp varsa bile alelade bilmek istiyorum. Sorulara cevap veriyoruz.

Eksiklik adına hangi görüldü? Bütün milletvekillerimizin rapor ettikleri şekilde, şu anda hasıl, bundan sonrası ile, hangi çıkacağıyla ilgili adli, idari sormaca ve bilirkişilere terk edilenler var. Bunlar ortaya çıkmadan benzeri öngörüde çıkmak istemiyorum. Onları malumat kendisine kabul ederek, çıkma sonuçlara bakarak, şu anda önümüzde havalandırma ile alakalı eksikliğin, ikincil havalandırma ünitelerinden birisini bağlantısının olmadığı ve daraç olduğuyla ilgili müteveccih tespit var. Bizde birlikte var.

“ÜÇ DEVIR ILK TESPİT VAR”

Şunu anlatım edelim; herhangi bir ünitenin, (CHP Zonguldak Saylav Bahir Yavuzyılmaz: Üç devir önce yapılan denetimde da var mı?) Var efendim. Üç dönem evvel denetimimizde bu ayıp var. Bunun, durdurmayı gerektirecek düzeyde olmadığına ilişik da tıpkı öngörümüz var. Havalandırma dediğimiz şey, içerinin havasının temizlenmesiyle müteallik adına, adım aşama işçileri münebbih, en son aşamada da çalışanların şüphesiz debi etmesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmeler var… Düzem 2 seviyesinin konusunda geldiğinde ocağı metrukiyet etmeyle müntesip benzeri yönetmeliğimiz var. Bunun uygulanmadığını tabir edemeyiz.

Bizim tespitlerimizde icap eski aylar ve yıllara yönelik, 3,5 seviyesi bizim tespitlerimizde bulunmayan. İş güvenliğine müteveccih birimlerle dayalı kendisine onların dahi bulunmayan. 1,5 seviyesine ilişkin tespit, durdurmayı gerektirecek seviye değil.

Tığ, kazadan sonra ile ilişkin adına, esbak iki denetim ekibimizin yanına iki arkadaşı daha verdik, şu anda sahadalar. Ilçe mahalline inilemediği ve tedarik safhasında olduğu amacıyla Cumhuriyet Altını savcısına sınırlanmış yerine raporlanma yönelmiş değil.

Ilçe öncesine müteveccih başlamak için, 2 seviyesinin üzerinde raporladığımız aynı bataklık gazı gazı yok… Şu an buranın hisse senedi güvenliği uzmanları var, TTK olduğu üzere haricen almıyor. Onların seçkin gün bu anlamda tespitleri var. Tığ, denet esnasında kendimiz arama ediyoruz, öncesine yönelik namına birlikte bu raporlardan sâdır verileri arama ediyoruz.”

BAKANLIKTA GÖREVDEN ALINAN YOK

Ertem, Mesai Bakanlığı’nda Amasra faciasıyla ilgili memurlar üzerine görevi ihmalden anket açılıp açılmadığına ilgilendiren soruya, “İhmali yahut kusuru olan personel ile dayalı kendisine müddeiumumilik cürüm duyurusunda bulunuyor. Bakanlığımız anket, yöre tetkik yapıyor, bu civar incelemenin sonucunda soruşturma açılıyor. Şu anne büyüklüğünde bize savcılıktan hiç fehim olmadığı üzere” dedi.

(Fon: Arşiv)

Share: