Nebiyan kestanesinde hasat mesaisi başladı

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde meydan alan 1224 metre rakımlı Nebiyan Dağı bölgesinde yetiştirilen kestane hasat ediliyor.

Nebiyan Havzası’nda saf yerine yetişen ve lezzetiyle öne sâdır “Nebiyan kestanesi”, bölgede yaşayanlar eliyle toplanıyor.

Bölgedeki Fındıklı Mahallesi’nde kestane hasadı fail Hasan Yılmaz, AA muhabirine, Nebiyan kestanesinin kendine özgü özellikleri bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, “Nebiyan kestanemizin kalitesi tartışılmaz amma bu yıl biraz kurak geçti. Bu dahi kestane verimini etkiledi. Kuraklık nedeniyle detaylı oldu, çok irileşme olmadı. Bu sene kilogramı 40 liradan başlayan fiyattan satılıyor.” dedi.

Bayram Karataş ise Nebiyan bölgesinde ağaçların kurumasının rekolteyi etkilediğini, bu yıl beş altı yağmur yağmasının de kaliteyi düşürdüğünü anlattı.

Arazilerinde aşılı kestane ağaçları dikmeye, üretimi artırmaya çalıştıklarını dile getiren Karataş, şunları kaydetti:

“Nebiyan havzasının ekolojik özellikleri, kestane üretimi üzere haddinden fazla uygun. İyi aynı soylu erki getirisi var fakat bu sene yağışsız oldu. Bu nedenle az buçuk verim düştü. 15 sene önceki haftalık 5-6 ton kestane alınırken, bu sene haftada 600 kilo kestane ancak toplanıyor. Genelde toptancılara satıyoruz. Nebiyan kestanesi çok lezzeti kestanedir. Sair bölgelere bakarak incedir.”

Öte yandan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kültür Fakültesi Bostan Bitkileri Bölümü, 19 Mayıs Kaymakamlığı ve 19 Mayıs Belediyesi hareket birliğinde Nebiyan kestanesine coğrafi belen için mesai yürütülüyor.

Share: