Okullarda sem taraması başladı

Okullarda sem taraması başladı

3 öğrenciye erken tanı koyularak işitme cihazı takıldı

SAMSUN – Samsun’birlikte 2021-2022 döneminde 1. sınıfa revan 14 bin 716 öğrencinin sem taraması yapıldı. Bu tarama sonucunda 865 çocuğun hastaneye sevki yapılarak bunlardan 3’ünün tedavilerine başlandı. Eskimemiş eğitim bilimi-tedrisat döneminde ise İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri ekol meslek dolaşarak işitme taraması yapıyor.

Samsun İl Esenlik Müdürlüğü ekipleri vasıtasıyla okullardaki öğrencilerin esenlik tarama testleri yapılıyor. Kulak testinden, göz testine, diş testinden, umumi afiyet taramasına kadar birçok testin yapıldığı programlar er tanı açısından önem kazanıyor. Bu çerçevede 2022- 2023 eğitim öğretim döneminde okula yeni başlayan minik öğrencilere işitme testi yapılmaya başlandı. İl Afiyet Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Yüksek Oruç hedeflerinin bakir dönemde 18 bin 171 çocuğa ulaşmak olduğunu söyledi.

2021 – 2022 yetişek tedrisat döneminde okullarda 14 bin 716 çocuğun yapılarak 865 öğrenci hastanede mufassal namına otama edildi. Bu öğrencilerin 3’ünün ise erken dönemde tanılama koyularak işitme cihazı takıldı.

“3 öğrencimiz işitme aletlerini alarak okul hayatlarına bitmeme ettiler”

Yapılan çalışmalar için bilgelik veren Müdür Oruç, “2008 yılından beri eskimemiş doğanlarla ulusal sema programlarımız yapılmaktaydı. 2015 yılında de İlkokul 1.sınıftaki çocuklarımız için sema tarama testlerine başlandı. Bu programlar 81 İl’e bir zamanda yapılmaktadır. Samsun kendisine ta sema tarama testlerimizi güzeşte yıl okullarımızda yapmıştık. Covid ‘den dolayı biraz çarpmak zorunda kalmıştık amma yine değene yıl bunları yapmayı başardık. Kısaca yerine ulaşmamız müstelzim 18 bin 170 civarında öğrencimiz vardı. Biz bunların yüzdelik 99’una ulaştık. Ulaştıklarımızın içerisinden dahi tarama testi yapabildiğimiz 15 bin civarında çocuğumuz vardı. Bunların 865 tanesini hastaneye atıf ettik. İçlerinden 3 öğrencimiz işitme aletlerini alarak okul hayatlarına devam ettiler. İşitme problemi yeni doğan çocuklardan okul çağında kim çocuklarımıza kadar birçok kontra yönden elem aynı şekilde etkilemekte. Bizlerde yeni doğan ve daha iri yaşlarda kim çocuklarımıza bu işitme tarama testlerini yaparak, erken teşhiste mevcut olmak ve yetişek tedris hayatında sıkıntı çekmemesi açısından elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Share: