Sarsıntı şehitlerinin hatıraları Manisa’daki ormanda yaşatılacak

Zelzele şehitlerinin hatıraları Manisa’daki ormanda yaşatılacak

Manisa’da Orman Haftası nedeniyle 4 bin rekiz depremzedelerin anısına dikildi

Törene katılan depremzedeler hayatını kaybeden eş yakınları ve dostlarının oluşturulacak ormanlık alanda yaşatılacak olmasının gururunu yaşadı

MANİSA – Manisa’da Orman Haftası etkinlikleri çerçevesinde ‘6 Şubat Deprem Şehitleri Ormanı’nda Manisa protokolü depremzedelerle birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. Tahminî 4 bin fidanın toprakla buluştuğu etkinliğe katılan depremzede vatandaşlar önsezi meşgul anlar yaşadı.

Manisa’nın Yunusemre ilçesine vabeste Bağyolu Mahallesinde gerçekleştirilen direk ağaç etkinliğine Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, kamu çekicilik ve kuruluşlarının başöğretmen ve çalışanları, öğrenciler ve hareket bölgesinden Manisa’ya mevrut haddinden fazla sayıda depremzede yurttaş katıldı.

Duygusal anlar yaşadı

Aslen Mardinli olan ancak 55 yıldır Adana’da hayatiyetli 61 yaşındaki depremzede Salih Felek, “Depremde saat 04.00’a geliyordu. Taksicilik yapıyordum. Taksiyi otopark edip eve çıktım. İçerisi soğuktu. Sobayı tutuşturdum o sırada zelzele başladı. Ilk zıplamaya başladık ardından sağa sola gitmeye başladık. O dakika kendimi su içre hissettim. Omzumu duvara vurdum hala ağrısı var. Soba üzerindeki güğümü tutup sobanın devrilmemesi için himmet ettim. Ateş çıkmasın diye niteleyerek. Eş yıkılmadı ama ağırbaşlı hasar gördü. Evimize girmeye cesaretimiz bulunmayan.” derken, gözleri dolarak amut dikimi hakkında şunları söyledi: “Çokça gururluyum Tanrı’ın izniyle. fidanları seve seve dikmeye geldim. Yer Sarsıntısı bölgesinde kaybettiğimiz bilcümle insanlarımızın mekanı behişt olsun. İnşallah bu fidanlar tamamen kalır ve şehitlerimizin adı yaşar.”

İki hektar alana 4 bin fidan

Etkinliğin küşat konuşmasını özne Manisa Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk, “6 Gücük Ay’ta asrın felaketi olarak nitelendirilen depremleri alay malay yaşadık ve yüreğimizde hissettik. Bu depremlerde kestirmece 13 milyon vatandaşlımızla alay malay parçalanmamış ülkemiz etkilenmiştir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü olarak ilimizde 6 Gücük Ay Sarsıntı Şehitleri Ormanı kuruyoruz. 2 hektarlık alanda çam fıstığı, gökçe servi ve kişmiri servi türlerinden oluşan kestirmece 4 bin fidanı toprakla buluşturacağız.” dedi.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ise 6 Gücük Ay’ta yaşanan deprem felaketinin Türkiye’nin yaşadığı sunu şişman acı ve yer fazla duygusal kaybının yaşandığı nâr olduğuna dikkat çekerek, “Zaman 4 bin fidanı toprakla buluşturacağız ve yer sarsıntısı şehitlerinin hatırasını yaşatacağız. Bunun iki açıdan önemi var. Onların acısı unutulmamalı, ikincisi de bu ormanı gördükçe bire bir henüz hakeza bire bir ızdırap yaşamamak namına herkesin bulunduğu noktada tıpkısı elan hakeza tıpkı üzücü yaşanmaması üzere lazım tedbiri almasını hatırlatması olduğunu düşünüyorum. Ormanımızın ilimize güzel hayır olmasını diliyorum. Yer Sarsıntısı şehitlerimiz eve tamam şehitlerimize Allah rahmet eylesin.” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Manisa İl Müftü Vekili Ramazan Arba’nın yaptırdığı duanın arkası sıra protokol üyeleri, öğrenciler ve depremzedelerle gelişigüzel direk dikimi gerçekleştirdi.

Share: