Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

Siirt’te pekmez ve bastık telaşı başladı

Siirt güz yapılarak pestil ve pekmez mesaisi başladı

SİİRT – Siirt’te üzüm hasadının başlamasıyla alay malay pekmez ve bastık yapımına başlandı.

Tarlalarındaki üzümleri toplayan köylüler, pekmez ve pestil üzere kulaklı kurmaya başladı. Köylüler, bağlardan topladıkları üzümleri makinaya dökerek suyunu çıkarıyor. Üzüm suyundan elde edilen şıra, kazanlarda saatlerce kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor. Hazırlanan üzüm suyu daim dönüşümlü yerine karıştırılırken, çağlayık vaziyette kovalara alınarak akman bezlerin üzerine incecik serilip kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonradan üreticiler, mahsulleri şehir merkezine getirip satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Pestil ve pekmezin yapım aşamasının oldukça el olduğunu tamlayan müstahsil Yunus Eşin, bu aksiyon amacıyla çokça detaylı teknik gerektiğini ve pekmez ve bastık yapım işi köylülerin ittifak kaynağı olduğunu söyledi.

Eşin, “Bugün hasada başladık. Bu üzüm hem pekmez oluyor hem üstelik bastık. Yaptığımız bastık ve pekmezi Siirt’e getirip satıyoruz” dedi.

Bağ ve bahçede topladıkları üzümlerle pekmez ve pestil yaptıklarını rapor fail rençper Dokuz Canlı Sevinç, üzümleri ezdikten sonraları elde ettikleri suyuyla kazanlarda saatlerce kaynattıktan bilahare pekmez ve bastık yaptıklarını, elde ettikleri ürünleri üstelik Siirt’e getirip sattıklarını dile getirdi.

Neşe, “Çiftçiyiz, uğraştığımız rabıta ve hayvancılıkla geçimizi sağlıyoruz. Şimdi bastık zamanımızdır. Parafin üzümü topluyoruz pestil yapıyoruz. Siyah üzümü bile pekmez yapıp satıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: