Tekirdağ domestik haberleri: Çerkezköy ‘Kültür ve Nutuk Festivali’nde 100. Sene Coşkusu

Çerkezköy Belediyesi vasıtasıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve üç dolaşma süren “Firez ve Görüşme Festivali” sona erdi. Festivalin serencam haset olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda görüntü alan artist Sertab Erener söylediği şarkılar ile galibiyet coşkusuna kuma oldu.

Şehremaneti’nin 26 ile 30 Ağustos günleri beyninde düzenlediği ‘4. Kültür ve Tekellüm Festivali’nde; Bisiklet Şenliği, Uçurtma Şenliği, Şişko Sünnet Şöleni, Zumba etkinliği ve Streetball Turnuvası gibi aktivitelerin beraberinde 29 Ağustos Pazartesi haset Yüzyüzeyken Konuşuruz, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nda ise Sertab Erener tayf aldı.

Çerkezköy halkı, saat 20.30’da Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanarak ellerinde meşaleler ve bayraklarla Kent Park’a kadar marşlar söyleyerek yürüdü. Şişman Galibiyet Yürüyüşü’ne katılan kortejin Kentpark’ta yerini almasının arkası sıra ihtiram duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Yürüyüşe; CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Fırka Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Öğür Çerkezköy İlçe Başkanı Mısır Yasemini Kızıl Erseçkin ve Belediye Divan üyeleri ile yurttaşlar katıldı.

30 Ağustos ile ilgilendiren tebrik kartı filminin gösterilmesinin ardından kürsüye çıkan Şehremini Vahap Akay sözlerine, “Cumhuriyet Meydanı’nda toplandık bu akşam. Karı, erkek, zinde, yaşlı. Bilcümle beraber açtık ay meydanda bayrakları, verdik ateşe meşaleleri. 100 sene önceki bu akşam alay malay Kuvayı Milliye ateşini yakıcı atalarımız kabil” diyerek başladı. Akay, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK KADERİMİZDİR”

“BILE geldik bu meydana, kol kola girdik, birlikte verdik. Tıpkısı yollardan benzeri meydandan yürüdük üstelik geldik. 100 yıl önce beraberinde çarpıştık. BILE öldük bire bir meydanlarda. Kol kolalama yürüdük bu akşam ezanı. 100 sene evvel dal kolalama can verdik biz bu topraklarda. Bin yıldır bizim bu topraklar. Beraber büyüyen, bu arada üreten, bu toprakların çocuklarıyız tığ. Memleketin yedi coğrafyasında doğduk tığ. Ayrı renklerden, ayrı şehirlerden harmanlanmış bu toprakların çocuklarıyız tığ.

100 yıl ilk siperlere bizim analarımız mühimmat taşıdı. Tıpkı cephede bu arada savaştık tığ. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı yan yana kazandık biz. Biz yaktık bağımsızlık ateşini. Ayrısı gayrısı sıfır, birlikte yürüyen, savaşçı bu toprakların çocuklarıyız biz. 100 almanak bu nazik zaferi birlikte kazanan Şişman Türk Milleti’nin evlatlarıyız tığ. Bizler; bu toprakların çocukları, kazandıklarımıza eli sıkı hasis sarılacağız, katiyen bırakmayacağız. Devraldığımız manevi mirasa ehil çıkacağız. Özgürlük ve istiklal karakterimizdir. Asla ivaz vermeyeceğiz. Bize miras artan bu muhteşem tarihe katiyen toz kondurmayacağız. Bu mirası içine sindiremeyen, el uzatmaya müteharrik ahmaklar; biz buradayız, bu mirasın sonsuza arbede bekçisiyiz.

Bizler, kaderini öz çizen, bu toprakların çocuklarıyız biz. Hangi çileler çekildi bu yurt için. Ne evlatlar canlarını ne analar yüreklerini yaktı bu topraklar amacıyla. Kamer meydanda bire bir miras bu, 100 sene geçmiş devraldık. Tığ bu mirası Yunan’a önce kurşunu atan direnişin sembolü Hasan Tahsin’den devraldık. Çiğiltepe üzere canına kıyan Albay Reşat’tan devraldık. Tığ bu mirası bu vatanın seçme karış toprağı için gökleri koruyan kahramanlardan, Müstakil Kuş Vecihi’den devraldık.

“BİZ BU MİRASI EMPERYALİZMİ VE YAMAKLARINI DİZE GETİREREK DEVRALDIK”

Tığ bu mirası atlı birliği ile dört nala zafere koşan kahramanlardan, Süvari Birliği Komutanı Fahrettin Altay’dan devraldık. Tığ bu mirası siperden sipere ölüme koşan, sonuç nefesine kadar kamer berrak bayrağı bırakmayan alp Mehmetçik’ten devraldık. Tığ bu mirası dünyanın yer meşru, en çın, genişlik ahlaklı, yeryüzü lahut savaşında emperyalizmi ve yamaklarını mısra getirerek devraldık. İşte bu yüzden korkmuyoruz bu akşam ezanı. 100 sene evvelki gibi kararlıyız, 100 sene evvelki gibi cesuruz bu akşam ezanı.

İşte bu yüzden bu mirasa komütatör uzatan ahmakların sağlıklı karşısındayız bu akşam. Bizler bu vatanın münevver gençleri, bu bayrağın yılmayan taşıyıcıları, bu kahramanların torunları. Zaman bilmeyene ruz, haddini bilmeyene haddini bildireceğiz bu akşam. Bizler, bu toprakların çocukları, Biliyoruz rastgele şeyin bir sebebi var. Mehabetli tarihimizin değerli sayfalarının tıpkısı sebebi var. Aydınlık yarınlara olan inancımızın ayrımsız sebebi var.

“O BAKIŞIN İZİNDE BİN YIL YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İşte o bakış bunların sebebi. Bire Bir bakış değiştirdi seçkin şeyi. Bir göz tarihi, tıpkı göz geleceği değiştirdi. Tıpkı bakış istikbale mümin, karanlığı aydınlatan o bakış. Değme şeye karşın zafere mümin, yedi düvele düz okuyan o bakış. İşte bizim sebebimiz. Biz, o bakışın peşinde, o bakışın izinde bin yıl yürümeye devam edeceğiz.

Bizler, Anadolu’nun ciharıyek yanından gelerek 100 yıl ilk bizi bağımsızlık özlemiyle buluşturan, bu toprakları zincirlerinden kurtaran, gözleri yakalamak yararlanmak dağ saçan, 100 yıl evvel yolumuzu 1000 sene aydınlatan, simsiyah bulutları masmavi talih ile buluşturan, şişman zaferin başkahramanı, sevdamız, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ümüze hasretle, minnetle şükranla, Galebe Bayramımız kutlu olsun.”

Share: