TMO, Eflani’de buğday alımına başladı

Eflani Şehremini İbrahim Ertuğrul, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ilçede buğday alımına başladığını bildirdi.

Ertuğrul, ilçede serencam yıllarda hububat ekimi üstüne ağır sıklet gelişmelerin olduğunu söyledi.

Köylerde 15’e yakın çiftçinin bin dönümün üstünde ekim yaptığını belirten Ertuğrul, “Ekimler yapılırken çağdaş tarım araçları kullanılıyor. Kilolu ayrımsız üretim artışı oldu. Üretim artışıyla müstahsil elindeki ürünü pazarlama sıkıntısı ortaya bundan sonra.” dedi.

Ertuğrul, Eflani Kültür Odası Başkanı Mehmet Karadeniz ile YANLIŞSIZ Fırka Karabük milletvekilleri Topluluk Ünal ve Niyazi Güneş’i müzakere ederek ilçede Ekincilik Kredi Kooperatifinin ve TMO’nun gelgel yapmasını temin etmek için çeşitli girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “TMO’nun taleplerini namına getirdik. Geri bakımından TMO yoluyla buğday alımı başladı. Yaklaşık 10 bölüm gelgel yapılacak. Buğdayı kilogramı 6 teklik 40 kuruştan hava yapılıyor. Benzeri liralık birlikte oran desteği var. Çiftçilerimiz mutlu. Bu bire bir başlangıç. Eflani’de ilk defa TMO hava yapıyor.” diyerek konuştu.

“Eflani Tarım Itimat Kooperatif kısaca 1500 ton rüşvet alımı yaptı”

Eflani Tarım Güven Kooperatifinin Samsun’daki yem fabrikası amacıyla tahminî 1500 titrem rüşvet alımı yaptığını aktaran Ertuğrul, “Arpanın üstelik kilogramı 6 liradan makbuz. 20 kuruş üstelik destek var. 6 lira 20 kuruşa geliyor. Bu de vatandaşlarımızı mutlu fail tıpkı sevap. TMO’nun buğday alımında da 2 bin ton hedefliyoruz. Hemen bu TMO’nun aldığı tutar. Bu yıl tahminî 5 bin ton buğday üretimi gerçekleşti. Bu sunturlu tıpkısı misil. Üretimi çoğaltmak zorundayız. Kalkınma üretimden geçiyor. Belediye yerine herhangi bir nev üretimi destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: