Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Artvin’de tamamlandı

TEKNOFEST kapsamında Artvin’dahi planlı Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı sona erdi.

Artvin Valiliği Kaledibi İskelesi Içtimai Tesisleri’nin bahçesinde düzenlenen ve aralarında milli sporcuların bile bulunduğu yarışlar, 12 ilden 19 lisanslı sporcu katılımıyla gerçekleştirildi.

Sporcular kişi tasarımları dronlar ile 15 kapıdan oluşan parkuru kusursuz ve genişlik acul şekilde tamamlayarak dereceye bağışlamak amacıyla korkunç uğraş etti.

Parkuru genişlik gür dereceyle bütünler Atakan Yasmık birinci, Hüseyin Ablak ikinci, Hüseyin Yılmaz Çimen üstelik üçüncülüğü elde etti.

Ödün töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmayan Doruk, iki çağ boyunca Artvin’dahi haddinden fazla evire çevire yarışlar izlediklerini söyledi.

Bütün yarışmacıların çok bereketli işlemler çıkardığını ifade fail Şahika, “Böylesine bire bir organizasyonu ülkemizde düzenledikleri amacıyla emeği olan tamlık kurumlara teşekkür ediyorum. Çalım duyduğumuz ayrımsız yapılanma. Dünyada bunun bir tıpkısı yok. Böyle aynı organizasyona sahip olduğumuz amacıyla çalım duyuyoruz. Başta Selçuk Bayraktar beyefendi atılmak üzere bindi veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Yarışmaya Adana’dan katılarak bir numara olan 16 yaşındaki Atakan Yasmık, AA muhabirine, henüz geçmiş iki birinciliği olduğuna değinerek, “Bu yılki şampiyonada, üçüncü etap olan Artvin etabında bir numara oldum, çok mutluyum. Benim üzere kolaydı. Haddinden Fazla zorlanmadım. Biraz rüzgar vardı. Dronlar etkilendi ve benim üzere sav olmadı. Yarışmamızı başarıyla bitirdik.” dedi.

Yarışmalara tınlamalı antrenmanlarla hazırlandığını aktaran Yasmık, “Herkes kendi dronunu öz tasarlıyor. Zira herkesin uçuş sitili ayrımlı. Nedeniyle dronların pervaz şekli ayrımlı olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yarışları ikinci kendisine tümleç milli sporcu Hüseyin Ablak ise Artvin’bile kıyasıya tıpkı yarışı geride bıraktıklarını, ikincilikten muhit bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Yarışmada üçüncü olan 25 yaşındaki Hüseyin Yılmaz Çimen de yarışlara Antalya’dan katıldığını ve 6 yıldır dron pilotluğu yaptığını, yarışların çok çekişmeli ve zorlu geçtiğini kaydetti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tecim AŞ’nin (STM) yürütücülüğünü yaptığı, geçmiş etabı Kastamonu’bile, ikinci etabı Sinop’ta, üçüncü etabı ise Artvin’da tamamlanan şampiyonada dereceye giren 16 sporcu, 30-31 Ağustos’ta Samsun’üstelik düzenlenecek Türkiye Drone Şampiyonası finalinde yarışacak.

Final yarışında evvel iki sırayı elde edecek sporcular, “TEKNOFEST 2022 World Drone Cup”ta Türkiye’yi düzen etmeye hak kazanacak.Share: