Unesco Acun Mirası Listesindeki Peribacalarını İş Makinesi ile Yıkıyorlar… Yüce Öztunç: “Çağ, Bu Budun Yaptığınızı Affetmeyecek”

UNESCO Dünya Mirası listesinde meydan düz ve yaz kış yüzbinlerce turisti ağırlayan Kapadokya bölgesindeki peribacaları “sefer yapımı” için gelişim makineleriyle yıkılıyor. CHP Tabiat Hakları ve Çevreden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Uca Öztunç, “Milyonlarca sene içerisinde oluşan peribacalarına kıymayın. Bahir, orman her yerde mümkün, dinlence herhangi bir yerde yapılabilir amma dünyada peribacalarının olduğu tek vadi Kapadokya’dır. Siz de bu yıkıyorsunuz şimdi. Çağ bunu affetmeyecek. Bu millet bu yaptığınızı affetmeyecek. Para üzere peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” diye niteleyerek reaksiyon gösterdi.

UNESCO Dünya Mirası listesinde saha düzlük Kapadokya’bile elan önceden de aksiyon makineleri ile yıkım; inşaat kadar yapılaşmaya gidilirken, son olarak Ortahisar ile Göreme arasındaki peribacaları üstelik yıkılıyor.

Türkiye’nin mefret turizm bölgelerinden olan ve yaz şita yüzbinlerce turisti ağırlayan Kapadokya’da milyonlarca sene içerisinde oluşan peribacaları, 2,8 kilometrelik misil için yıkılıyor. CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Mualla Öztunç, yıkıma tepki gösterirken AKP iktidarını, “Para amacıyla peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” sözleriyle eleştirdi.

“AK PARTİ HÜKÜMETİ KAPADOKYA’YA KEPÇELERİ KOYDU”

SIMURG Marifet Ajansı’na konuşan Uca Öztunç, “Ortahisar ile Göreme ortada 2,8 kilometrelik bire bir öğün cereyan etmek isteniyor. Yola alın değiliz, kat yapılmalı ama o güzergah kusurlu güzergah. O güzergah adına bambaşka tıpkısı güzergahtan misil yapılabilirdi. Bizzat Kapadokya’ya gittim, fenomen yerinde orada üstelik bu açıklamaları yaptım. Amma geldiğimiz noktada SELIM Fırka hükümeti Kapadokya’ya kepçeleri koydu. Peribacaları yıkılıyor. Bu emniyetli kabilinden değil” dedi.

“MİLYONLARCA YIL SONUNDA OLUŞAN PERİBACALARI DÜRÜST PARTİ ELİYLE YIKILIYOR”

Öztunç, yıkımı “Anadolu tarihine yezitlik” yerine nitelendirirken, “Türk tarihine, peribacalarına ihanettir bu. Milyonlarca yıl böylece oluşan peribacaları şu anda SELIM Tümen’nin eliyle, kepçelerle yıkılıyor. Altı bilinmedik, saklı kilise. Üstünde posta yapıyorlar, peribacalarını yıkılıyorlar. Etmeyin, eylemeyin. Bu bir ihanettir” sözleriyle tepki gösterdi.

“TARİH BUNU AFFETMEYECEK”

Öztunç, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Turizm Bakanı, Kapadokya’ya gelen turistler, peribacası üzere geliyorlar. Siz demincek o peribacalarını kepçelerle yıkarsanız, turist neden gelsin oraya. Bu ihanettir, asla akseptans edilemez. Biz buna karşı çıkıyoruz, yapmayın, etmeyin, eylemeyin. Bu kararınızdan tıpkı zaman ilk vazgeçin. Milyonlarca sene içerisinde oluşan peribacalarına kıymayın. Deniz, orman değme yerde türlü, tatil seçme yerde yapılabilir amma dünyada peribacalarının olduğu bir tane düz Kapadokya’dır. Siz bile bu yıkıyorsunuz demincek. Sıra bunu affetmeyecek. Bu ulus bu yaptığınızı affetmeyecek. Dünyalık için peribacalarını yıktırıyorsunuz. Yazılar olsun size” diye niteleyerek seslendi.Share: