Üreten kadınlar, depremzedeler için etkili yayında yardım kampanyası yapacak

Kocaeli’birlikte 14 Mart tarihinde depremzedeler amacıyla yardım kampanyası yapılacak. Kampanya amacıyla vilayet güvencesiyle banka hesabı açan Kocaeli Üreten ve Yönetmen Kadınlar Platformu, içtimai medyadan birlikte enerjik yayınlanacak yardıma herkesi davet etti.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen asrın felaketinin yaralarını iletilmek amacıyla Kocaeli Üreten ve Başöğretmen Kadınlar Platformu anlamlı aynı aktiflik düzenliyor. Depremzedelere yardımcı olabilmek adına vilayet kontrolü ve güvencesiyle ortam yerine vezneci hesabı açıldı. Kadınlar, vatandaşlardan banka hesabına gönderilecek olan bağışları hareket bölgesi amacıyla harcayacak. 14 Mart Salı haset saat 19.00’de Kocaeli Kongre Merkezi’nde başlayacak olan müzaheret kampanyası, içtimai medyadan dahi canlı yayınlanacak. Dünya temsilcileri, yardım kampanyasını kadınlar üzere ayrı aynı öneme ehil olan 8 Mart’ta duyurdu.

“Devletin bilcümle imkanlarıyla bölgeye akın ettiği yerde biz bile kadınlar kendisine aynı şeyler fora etmek istedik”

Kocaeli Üreten ve Müdür Kadınlar Platformu’ndan yapılan açıklamada, “6 Küçük Ay tarihinde, gecenin gözsüz karanlığında iyicene ülkemizin 11 ilini kapsayan, asırlardır yepyeni büyüklükte ve şiddette ayrımsız hareket yaşadık. O depremden sonra Türkiye’birlikte hayat dolu herkesin kalbi tıpkı anda bire bir yerde atmaya başladı. Dilimiz, dinimiz, ırkımız, mezhebimiz, ideolojimiz, statümüz, hayat şeklimiz; bizi birbirimizden ayrımlı kılan ne varsa hepsi o depremle gelişigüzel namevcut oldu. 6 Küçük Ay itibariyle takkadak insan olduk, insanlıkta birleştik. Hele Kocaeli depremini muammer, depremin getirdiği arz ağır bedelleri ödemiş tıpkısı kentin üreten ve müdür kadınları yerine, Kahramanmaraş merkezli depremin arkası sıra, orada yaşam mücadelesi veren vatandaşlarımız amacıyla imdi, bilcümle elan çok hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük, elimizi taşın altına koyduk. Devletin yekpare hava ve kuruluşlarıyla, bilcümle imkanlarıyla bölgeye atak ettiği yerde bizler üstelik kadınlar kendisine tıpkı şeyler açmak istedik” denildi.

Farklı alanlardan kadınlar bire bir araya geldi

Üreten kadınların hareket bölgesinde yazmak istedikleri çalışmalarla ilgili bilgilerinde vadi aldığı açıklamada, “Gerek sivil topluluk kuruluşlarında gerekse ayrımlı alanlarda yaptığı çalışmalarla domuzuna işlerde imzası bulunan kentin kadınlarından oluşan aynı dünya kurduk. Bu platformun depremde ortaya sâdır yaraları ayrımsız nebze üstelik olsa iyileştirmekten apayrı tek gayesi yoktur. Çünkü biz önceki insanız, sonraları kadınız ve bildirme önemlisi anneyiz. Bu his ve düşüncelerle aynı araya gelerek büyük felaket dolayısıyla zarar gören kentlerimizdeki çocuklarımızın, kadınlarımızın, depremde uzuvlarını kaybeden sakat vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını eğlemek adına yola koyulduk. Eğitime gerekseme duyan çocuklarımız amacıyla yetiştirme yurdu, anaokulu, depremin inatçı etkilediği çocuklarımıza psikososyal destek, özürlü sosyal yaşam alanları ve yer sarsıntısı psikolojisi dolayısıyla rehabilitasyona ihtiyaç duyan vatandaşlar üzere rehabilitasyon merkezi kadar alışılagelen hayatın akışına adaptasyonu hızlandıracak adımları, kurumlar arası diyalog ve gelişim birliğiyle rüçhan ihtiyaçların tespitiyle inşasına başlanacak yapı veya yapılar tasarlamak gayesindeyiz. Bunun yanı sıra ortaya çıkma olan o yapıda depremzedelere hizmet edecek ehil kadroların görevlendirilmesiyle istihdama üstelik katkı vereceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Valilik güvencesiyle kampanya başlatıldı, etkili yayınlanacak

Açıklama, şöyle devam etti:

“Bu hesap numarasına yatırılacak 1 TL ile binlerce TL’yi bire bir havuzda toplayacağımız açık ayrımsız kampanya yapacağız. Bu kampanyanın startını ise biz kadınlar için ayrı ayrımsız öneme erbap olan 8 Mart Acun Emekçi Kadınlar Günü’nde veriyoruz. Siyasetin ve bütün farklılıkların tıpkı kenara bırakıldığı bu kampanyada, yer sarsıntısı bölgesinde kendilerine uzanacak elleri bekleyen depremzedelerimiz için siz kızıl Kocaelili vatandaşlarımızın desteklerini istiyoruz. Bire Bir olmanın, temas olmanın ne büyüklüğünde oylumlu olduğunu haddinden fazla elan gani alacak ettiğimiz şu nazik felakette, bizi bekâr bırakmayacağınızı biliyoruz. 14 Mart Salı akşamı saat 19: 00’bile Arsıulusal Kocaeli Kurultay Merkezi’nde başlayacak olan yardım kampanyamıza hassasiyetleri ve duyarlılığı olan herkesi bekliyoruz. Yaptıkları nazik ölçekli işlerle Türkiye’yi besleyen uran kuruluşlarından, büyük ticaret şirketlerine, limanlardan birleştirme uran bölgelerine, bilumum işletmelere, memurundan işçisine, esnafından sülale hanımına kadar Kocaeli’deki herkesin katkılarını bekliyoruz. ‘Ben elan evvel müzaheret yaptım’ demeyin. 11 şehir ve o bölgede ruhlu vatandaşlar baştan ayağa kalkana kadar memlekette hayat nail olmak imkansız. Kocaeli hem yer sarsıntısı yaşamış ve o acıyı yüreğinde hisseden hem üstelik uluslararası ölçekteki devasa işletmelere familya sahipliği yapan bire bir kent adına çorbaya henüz çok tuz katsın istiyoruz. Millî ve yerel basında, toplumsal medya hesaplarında faal yayınlanacak olan kampanyamıza katılacak olan millî çaptaki esame ve izlence detayları bodur aynı müddet içerisinde kamuoyuyla paylaşılacaktır. Hele Kocaeli domestik basınımızın algısının en son seviyede olmasını dilek kırat, yaraları kazanmak adına çıktığımız bu yolda bizi boydak bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederiz” – KOCAELİ

Share: