Van ruzname haberleri | Van kedilerine ecnebi turistler rabıta gösteriyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Aplikasyon Merkezi’nde dulda altında tutulan Van kedileri, yerel ziyaretçilerin birlikte ecnebi turistlerden üstelik deste görüyor.

Cana yakınlığı, beyaz kürkü, ayrıntılı ve çıkkın kuyruğu ve değişik göz renkleriyle kentin sunu büyük değerleri arasında mevcut Van kedisi, YYÜ bünyesinde kurulan “Pisik Villası”nda özenle korunuyor.

İran ve Irak ile Irak Şark ve Avrupa’daki bir nice ülkeden kente mevrut turistlerin yol uğrağı yerlerinden biri olan “Pisik Villası”, haftada bini çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kedilerle yakından ilgilenen, onları muhip ve mama veren turistler, ziyaretleri sırasında bol mübarek fotoğraf çekiyor.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, AA muhabirine, merkezlerini hafta bini aşkın kişinin musahabe ettiğini, bunun yüzdelik 40’ını ecnebi turistlerin oluşturduğunu söyledi.

Van kedisinin dünyada eşi ayrımsız sıfır bire bir efsanevi olduğunu tamlayan Kayaç, şunları kaydetti:

“Hem davranışlarıyla hem öğrenebilme kapasitesiyle hem hoppa huyluluğuyla hem de Van’ın sembolü olması hasebiyle çok bağ görüyor. Bu, hem domestik turistler hem birlikte yabancı turistler açısından hakeza. Hemen Van kedisi için Van’a mevrut turistler üstelik var. Van Kedisi Araştırı Merkezi bu açıdan ferah tıpkı hava merkezi kendisine görülüyor. Sabah 8,5’tan akşam ezanı 7’ye kadar ziyaretçiler gelebiliyor. Bu seneki ziyaretçilerden haddinden fazla memnun kaldık zira pandemi zımnında mülakat sayılarımız çokça düşmüştü, şu anda haddinden fazla çokça bol gittiğini söyleyebiliriz.”

“Arz fazla ziyaretçi Avrupa ülkelerinden”

Avrupa ülkelerindeki turistlerin daha fazla geldiğini anlatan Kayaç, “Arada Sırada İranlı turistler birlikte büyük benzeri çokluk yaşıyor. Dinlence günlerine balya geldiği ant çokça aşkın geliyorlar. Zamana bakarak arada bir Uzak Doğu’dan az sayıda ziyaretçimiz olabiliyor ama çoğunluğu Avrupa ülkesi. Van kedisinin tanıtımının yapılmasından, dünyadaki popülerliğinin artmasından ve akıllıcasına tanıtılmasından haddinden fazla mutlu oluyoruz. Van kedisinin neslinin korunması açısından insanlarda oluşan duyarlılık ve sahiplenme duygusu bize düş veriyor. O açıdan geleceğe güvenle bakabiliyoruz. Van kedileriyle ilişkin zihin düzeyinin artışı bize şişman tıpkısı bahtiyarlık veriyor.” ifadelerini kullandı.

“Herkese bu iyice ortamı görmesini kaynak ediyorum”

İran’dan Van’a mevrut Homayoun Yousefıan, “Bura çokça evire çevire. Gözleri değişik renklerde olan güzelce kediler var. Aşağılık haddinden fazla güzeller. Onları kucağıma alıp yumuşamak haddinden fazla iyice tıpkısı sınama oldu. Herkese Van’a gelip bu iyicene ortamı görmesini tavsiye ediyorum.” dedi.

Japonya’dan gelen Reiko İnomata üstelik Van kedilerini ilk kez gördüğünü ve çok beğendiğini rapor ederek, “Van kedileri çokça sunturlu. Hele göz renklerinin farklı olması dayanılmaz bir öz. Bu, banko Van’ın gururu.” diyerek konuştu.

İran’dan tatil için gelen Şahar Keshavarz ise “Van’ın çokça sunturlu kedileri var. Van’a gelmişken kedileri üstelik bürümek istedik. Onları beslememize izin verdikleri haddinden fazla teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: