YANLIŞSIZ PARTİLİ KEŞİR: KALKINMA HEDEFİ ASLA KADINSIZ MÜMTENI

DOĞRU Tümen Genel Eşkâl Karı Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, “Eğer tığ bir kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu nazirsiz katiyen olamaz. Kadınlar üretime katılmadan kaçınan. Kadınlar istihdama katılmadan kaçınan. Kadınlar değişmeyen kabul etme mekanizmasına katılmadan olamaz” dedi.

DOĞRU Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, YANLIŞSIZ Öğür Avrat Kolları Başkanlığı’nın 1,5 sene önceki Hakkari’den başlattığı, ‘Kadınlarla Büyük Türkiye Yolun’ buluşmalarının Edirne’üstelik gerçekleştirilen 80’inci programına katıldı. Keşir’e programda TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Saylav Fatma Aksal, Kadın Kolları Teşkilat Başkanı ve Bursa Mebus Emine Güç Gözgeç, Dış İlişkiler Başkanı Fatma Ataseven, Genel Yazman Aslı Seren, Arge Başkanı Züleyha Karademir, Bilgelik ve İletişim Teknolojileri Başkanı Dilara Sepici, Sivil Sosyete Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Işıklı, DOĞRU Tümen Edirne İl Başkanı Belgin İba ve İl Koordinatörü Fisun Kumbaracı zevcelik etti. Kentte iki ayrı izlence özne Keşir, Meriç Nehri kenarında ayrımsız tesiste sivil cemiyet kuruluşu temsilcisi kadınların sorunlarını dinleyip, Edirne Tecim ve Endüstri Odası’nda (ETSO) kadınlarla buluştu.

‘100 KIZ ÇOCUĞUNDAN 49’U ARTIK ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALIYOR’

ETSO’de mütekellim Keşir, eş ve erkek baş başa şişman Türkiye’yi dayamak için aynı çokça projeleri olduğunu belirterek, “Yetişek arz eke punt eşitliği aracı. Bizi hayatta hem kadın ayvaz cinsler arası, hem üstelik sosyal yapılar ortada eşitliği sağlayıcı sunu koca çevirici, eğitimde punt eşitliğini yakalıyor oluşumuzdur. 2001 yılında terbiye çağında olup da üniversiteye gidebilen kız yavru oranı yüzdelik 13.5’ti ne efsus ki. Kız çocuklarının sadece yüzde 13.5’ine üniversite eğitimi verdiğinizde esasen okazyon eşitliğini dahi sağlamamış oluyorsunuz. Çünkü iz edinmesi, yoksullukla savaş etmesi, zorlu haddinden fazla konu eğitimde okazyon eşitliğinden geçiyor. Dideban dönemler vardı, üniversiteler nazik şehirlerde kümelenmişti Anadolu’ya yayılmamıştı. Ama bugün 207 üniversitemizle bu mehabet kaç oldu biliyor musunuz? Yüzde 49. Yani üniversite çağında olan 100 kız çocuğunu 49’u bundan sonra üniversite eğitimi alıyor” dedi.

Kadınlara okazyon verildiğinde, bildirme bol şekilde değerlendirdiklerinin altını çizen Keşir, “KOSGEB’den faydalanan yani toptan faydalanıcıların ortamında yüzde 41’i eş. İŞKUR’un işbaşı eğitim bilimi programları var. İŞKUR’un patika edindirme kursları var. Bunlardan faydalananların da yüzde 50’den ilavesi eş. Çığır eğitimi kurslarında yüzde 57, işbaşı eğitim bilimi programlarında yüzde 52. Yani aynı vesile verdiğinizde kadınlara, eğitimde, istihdamda meslek edindirmede, kadınlar bunu açlığıyla sonuna kadar kullanıyorlar ve fırsatı yer gür şekilde değerlendiriyorlar. Ülkemin kadınları bu anlamda son aşama hararetli, sonuç paye aktif ve serencam mertebe istekli” diye konuştu.

‘KALKINMA HEDEFİ KURUYORSAK, BU KATIYEN KADINSIZ OLMAYACAK’

Kadının bir zamanda benzeri beşeri resülmal ve kalkınmanın unsuru olduğunu de sözlerine ekleyen Keşir, “Eğer tığ aynı kalkınma hayali ve hedefi kuruyorsak bu misilsiz asla olmayacak. Kadınlar üretime katılmadan olmayacak. Kadınlar istihdama katılmadan olamaz. Kadınlar değişmeyen ahiz mekanizmasına katılmadan mümteni. Onun için biz istiyoruz kim nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, eğitim ilkin kalkmak için istihdam, değişmeyen ahiz mekanizması, hepsine bildirme beş altı kabul edilebilir eşik dediğimiz yüzdelik 25’tir, genişlik beş altı bu oranla katılmalı. Mümkünse bunu yüzdelik 50 oranına çıkarmalıyız. Birkaç önceki verdiğim rakamlarda görüyorsunuz kim yüzde 50’ye bundan sonra yaklaştık. Onun için ego ülkemin kadınlarına güveniyorum. Edirne’nin kadınlarına güveniyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ KADININ GÜÇLENMESİ VE KORUNMASI’

KEFEK Başkanı, YANLIŞSIZ Fırka Edirne Saylav Fatma Aksal bile, sonuç 20 yılda kadınların her alanda güçlenmesi üzere iri savaş verdiklerini belirterek, “Bu sebeple yerelde ve ülke düzeyinde kadınlarımızın kooperatifleşmesi, örgütlenmesi ve girişimcilik ruhu ile akıntı etmesi, sorunların çözümünde oylumlu tıpkı buut adına karşımızda durmaktadır. Özellikle serencam 20 yılda avrat koca fırsat eşitliğinin sağlanması, kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesi, karı haklarının korunması, anayasal ve yasalı düzende bir nice ıslah yaptık ve sağlam çokça alanda kayda derece gelişmeler yaşadık. Tüm bu yasalı düzenlemelerde hem kadının ve ocak bireylerinin güçlendirilmesi, hem birlikte korunması hedeflenmektedir” dedi.

2002 yılında kadınların hisse senedi gücüne ortaklık olanı yüzdelik 27.9 iken bu oranın 2021 yılında yüzdelik 30.9’a yükseldiğini tamlayan Aksal, ” Herhangi Bir alanda faal kanunlar çıkararak kadınlarımızın emek hayatında daha aşkın vadi almalarını çıkarmak amacıyla tensikat yaptık. 2002 yılında kadınların hareket gücüne iştirak oranı yüzde 27,9 iken bu azamet 2021 yılında yüzde 30,9 yükselmiştir. 11’inci Kalkınma Planı’nda hedefleri doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar karı aksiyon gücüne katılma oranının yüzdelik 38.5, eş istihdam oranında yüzdelik 34’e çıkarılması hedeflenmektedir” diyerek konuştu.

Programın devamında, Edirne’üstelik kendi alanında işini kurup sükse gösteren kadınlar katılımcılara deneyimlerini anlattıShare: