Zelenski: Marhanets’e planlı saldırıda 13 dirilik hayatını kaybetti

Ukrayna Cesamet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği cüretkâr sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu kilolu doğmak üzere 10’dan fazla dertli olduğunu bildirdi.

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, geceleyin saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği hamle sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu kısık görünmek üzere 10’dan aşkın çorlu olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ihsas ve manşet kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine yönelik bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını söyleyen Zelenski, “Zalim birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Tıpkı Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar üzere Moskof terörünün bu düzenli tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini bir nöbet henüz kanıtlıyor. Silahlarımız ne kadar güçlüyse ve kullanım alanları hangi büyüklüğünde genişse, bu dinsiz cenk o kadar acele bitecek” dedi.

“SAVAŞIN HANGI AHIT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın ne devir biteceği konusuna bile değinen Zelenski, “Zaman dokunmak istediğim ayrıksı tıpkı konu bile herkesi endişelendiren bire bir soru olan ‘Savaş ne ant bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları tıpkı sene bazıları bile elan aşkın süreceğini söylüyor. Fakat bu sorunun cevabı doğrudan Rusya’nın uğrayacağı kayıplar konusuna sınırlanmış. İşgalciler ne büyüklüğünde haddinden fazla kayıp yaşarsa, topraklarımızı o büyüklüğünde acele kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya yardım eden herkesin düşünmesi gereken özdek budur: türlü olan sunma büyük kayıpların işgalcilere şüphesiz verileceği kim böylelikle savaşın süresi kısalsın. Kestirmece 43 bin ölü Moskof askeri, Zalim liderliğini savaştan tıpkı depar yolu bulmaları gerektiğine inandırma etmiyorsa, tefhim etmek için elan fazla sonuca gerekseme vardır. Yalnız tıpkı dönüş içre, işgalciler 9’u Kırım’da ve bir tane daha Zaporizhzhia yönünde kalkmak amacıyla 10 cenk uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, geri hizmet güzergahlar kadar konularda bile bakir kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: