Afyonkarahisarlı şehidin hakları 52 sene sonraları verildi

Malatya Erhaç 7’nci Temel Jet Töz Komutanlığı’nda fariza yaptığı 1970 yılında martir olan Afyonkarahisarlı Hv. P. Er Mehmet Temiz’ün mezarı, haklarının kullanılmamış alınması zımnında 52 yıl sonra şehitlik mezarı kendisine yenilendi.

Afyonkarahisarlı Mehmet Sili, silah kazası sonucu ebedî uyku etmişti. Değişik girişimler neticesinde şehitlik hakları alınan 1951 tevellütlü Öz’ün Afyonkarahisar Şekil Ataköy Mezarlığı’nda bulunan mezarı 52 yıl sonradan şehitlik mezarı kendisine yaptırıldı. Şehidin 51 yaşındaki kızı Filiz Sökmen birlikte mezar yapımı sırasında oyuntu başında yakarış ederek babasını andı.

Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Ofis Başkanı İsmail Kumartaşlı, çeşitli girişimlerde bulunarak şehidin haklarını aldıklarını ve mezarının da şehitlik mezarı namına yenilendiğini söyledi. Kumartaşlı, şöyle konuştu:

“Malatya Erhaç 7 nci Anne Jet Töz Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken zırh kazası sonucu emrihak eden ve Hizmet Malullüğü (Şehitlik) haklarını yıllar sonra aldığımız 3 Karı 1951 Doğumlu Şehit Hv. P. Er Mehmet Halis’ün Afyonkarahisar Biçim Ataköy Mezarlığı’nda kâin mezarının şehit mezarı yerine yapılması için Afyonkarahisar Valiliği’nin ilgili birimlerine talebimizi ilettik. 52 sene sonra martir mezarı yerine bugün yapıldı. Ilkin talimatı veren Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na ve Afyonkarahisar diyar Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür boy bos şehidimize rahmet dilerim”

Şehidin 51 yaşındaki kızı Çımbar Sökmen ise, “Babam martir olduğunda ben 15 aylıkmışım. Tek özdek hatırlamıyorum yıllar sonraları Dernek Başkanı İsmail Kumartaşlı ile tanıştım. Önceki babamın şehitlik haklarını almamızı sağladı. Cesamet memuru namına işe girdim. Bugün birlikte 50 yıl sonradan mezarının yapılmasını sağladı. Tamam şevket yetkilileri ve toplum örgütü başkanımız İsmail Kumartaşlı’ya teşekkür ederim. Cenabıhak razı olsun ” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: