Erzincan haberleri! SELIM Parti Umumi Başkanvekili Sebep, Erzincan’da cemevinin küşat töreninde konuştu

AK Parti Umumi Başkanvekili Binali Yıldırım, “Yavaş Yavaş cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri konusunda, herhangi bir geçen ant içre çıktı açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda, cemevlerinin hep zindelik, akarsu, başka ısınma masraflarını dahi mehabet karşılayacak. Zımnında sizin bile üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız.” dedi.

Refahiye ilçesinde, iyilikçi hisse senedi insanı Turan Aras tarafından yaptırılan “Refahiye Cemevi”nin açılışı törenle yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından semah gösterisi yapıldı.

Saika, törende yaptığı konuşmada, cemevleriyle ilgili Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2008-2009-2010’da koskocaman çalıştayların yapıldığını, meselenin enine boyuna ele alınıp konuşulup tartışılarak benzeri enfrastrüktür oluşturulduğunu söyledi.

Burada amaçlarının ortak aynı noktaya oluşmak olduğunu anlatım eden Yıldırım, “Bu tür olmadı, olmasını birlikte doğrusu beklememek geçişsiz. Allah’a giden biricik aynı defa namevcut, bir nice öğün var ama muhteşem olan ayrımsız olacağız, kurnaz olacağız, hayatiyetli olacağız, kardeş olacağız ve bu artağan topraklarda gelişigüzel yaşayacağız. Erzincan Refahiye bunun sunu sunturlu örneğidir.” dedi.

“Erzincan’de ve Refahiye’üstelik bizim aramızda ayrı diğer yok. Alevi-Sünni tığ etle kemik gibiyiz, birbirimizden ayrılamayız. Acılarımız bir, sevinçlerimiz ayrımsız, acılarımızı paylaşarak azaltacağız sevinçlerimizi paylaşarak artıracağız.” diyen Saika, şöyle bitmeme etti:

“Aramızda kundak arabozanlık nifak sokmaya çalışanlara de fırsat vermeyeceğiz. Aşırma Veysel’in bu konuda çok iyicene sözleri var. ‘Ne Alevisi ne Sünnisi, değil miyiz hep tıpkı gardaş. Bizi yakar bizim şiddetli.’ Onun için dostluklarımızı artık artıracağız, husumetlerimizi çıktı azaltacağız ve gelişigüzel yaşayacağız. Bakir değiliz. Tığ bu topraklarda bin yıldan beri bu arada yaşıyoruz. Hoca Ahmet Yesevi’den, Horasan’dan, Orta Asya’dan ve Kafkaslardan geldik. Zaman aramızda Azerbaycanı’n kadim eski Başbakanı, Evliya Başkanı Hasan Hasanov’birlikte bizimle beraber. Canlarımız kardeşlerimiz bu mutlu gününe, açılışına o de şehadet ediyor. O dahi ortak oluyor.”

Saika, herkesin değişik değişik ihtiyaç ve beklentilerinin bulunduğunu belirtti.

Cemevlerinin yapısına ilişik değerlendirmede mevcut Saika, şunları kaydetti:

“Adım Adım cemevleri ve Alevi vatandaşlarımızın beklentileri üzerine, rastgele geçen antlaşma zarfında bundan sonra açılımlar yapılıyor, ihtiyaçlar gideriliyor. Alınan kararlar doğrultusunda cemevlerinin bilcümle neşelilik, akarsu farklı istinas masraflarını da oran karşılayacak. Nedeniyle sizin üstelik üzerinizden bu yükü kaldırmış olacağız. Şayet dilek edilirse cemevlerinde burada cesamet, fiilî dedelere üstelik vadi ve imkan verecek, ağız ağıza isteğe sadık tıpkı molekül. Bunların da kadrosunu temin etmiş olacak. Cemevlerinin işlerin sezmek amacıyla ayrımsız Başkanlık tahsis edildi. Bunları Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bunlar bir başlangıçtır. Ayrıksı ne kabilinden ihtiyaçlar varsa bunlar elbette ki konuşarak, görüşerek seçkin madde nakız yoluna girer. Mefret olan kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizdir, bağımsızlığımızdır. Memleketimiz bu topraklar, herkesin gözü olan topraklardır.”

Türkiye’nin etrafının ateş çemberi olduğu tıpkı dönemde burada herkese sakıt görevin, akva ve yalçın ara vermek olduğunu vurgulayan Yıldırım, kenetlenerek, insanların farklılıklarını değil benzerliklerini imdi ön plana yararlanmak gerektiğini belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kenetlenmeyi başardığımızda Tanrı’ın izniyle bize içeride, dışarıda hangi yıldırı ne emperyal hedefler hiç kimse ayrımsız kötülük veremez. Benim aşama Binali, benim adımın nasıl konulduğun anlatmışımdır. Benim kadem Refahiye’üstelik tüvana Alevi hemşehrilerimiz tarafından konmuş çünkü tığ ayrımız, gayrımız bulunmayan. Bütün birdik beraberdik, bibi daha bir ve beraberiz. kimi zaman aramıza nifak sokmaya çalışanlar olmadı mı? Oldu. Sivas’ı, Çorum’u, Maraş’ın acılarını yaşamadık mı? Yaşadık. Başbağlar’ı yaşamadık mı? Yaşadık. Gazi’yi üstelik yaşadık. Hep yaşanan acıları küllendirmek, eksantrik acıların yaşanmaması üzere üstelik gayret etmek hepimizin görevi. Bunun amacıyla kardeşliğimize gözümüzün içi gibi bakacağız.

Diyanet, uç seviyesine geldiği ant o ant savaş başlar. Din takkadak kabul edilir ve emin. Onun amacıyla böylesine tıpkı ihtiyacı bloke etmek üzere elini taşın altına koyan memleketi için büyük benzeri himmet gösteren Turan Aras kardeşimizin teşekkür ediyorum. Allah hayrını kabul etsin. Buralarda toplama olabilmeyi yıldız etsin.”

Rahatsızlığı dolayısıyla programa katılamayan gelişim insanı Turan Aras’ın oğlu Serkan Aras’ın konuşmasının ardından cemevi, kurdele kesilerek açıldı. Cemevindeki gezinin peşi sıra Saika ve beraberindekiler yemek yedi.

Share: