İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonra Almanya’daki insanları üstelik gaye aldığı ortaya bundan sonra. İstanbul’dan Almanya’birlikte alelhusus yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına servet aktardıkları, henüz bilahare tekrar bir kişileri bu posta polis güçleri kabilinden arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bütün parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye niteleyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Hilekâr çetesine faaliyetler düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü üzerine adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar özellikle koyulmak amacıyla birçok kişinin polise her an dolandırıldığını ihbar etmesi konusunda Alman Polis Departmanı konuyla ilgilendiren tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tayin edildi. Bunun üstüne Türk emniyeti ile irtibata geçen Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN DÜNYALIK KAZANDINIZ’ SONRALARI ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin peşi sıra İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Ofis Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgilendiren mücahede başlattı. Yapılan çalışmalarda benzeri çetenin özellikle yaşlıları erek alarak Almanya’bile yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan para kazandınız. Paranın hesabınıza yatması için vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek özlük hesaplarına servet aktardıklarını belirledi. Polis, ayrımsız çete üyelerinin elan bilahare bu kişileri tekrar arayarak bu sefer dahi kendilerini polis kendisine tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri vasıtasıyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek üzere de hesaplarındaki bilcümle parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE IŞLER DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması için çalışmalara başlayan Finansal Idarehane Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’da çok sayıda adrese eş zamanlı işler düzenledi. Operasyonda 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 nahoş adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin peşi sıra başıboş kalırken, 23’ü karşı adli arama tedbiri uygulandı, 1 şüpheli ise tutuklandı.Share: