İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’a kamyon kamyon kumpir, soğan geliyor

Geçen ay 12 liraya vasıl patatesin kilosu 7 liraya geriledi

Çözme esnafı: “Patates ve soğanda bolluğun süreceğini düşünüyoruz”

İSTANBUL – Kışlık hasadı bitmeme eden patatesler İstanbul’a ulaştırılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde üzere şehirlerden mevrut patatesler halde kut oluşturdu. Güzeşte ay fiyatları 12 liraya büyüklüğünde çıkan patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde düştü. Soğan ise 6 liradan satılıyor.

Kışlık hasadı devam eden kumpir ve soğan bollaştı. Kumpir ve soğanın İstanbul’daki muhtelif bölgelerinde bulunan hallere sevkiyatları sürüyor. beherglas ağıl sayı farkı 10 kamyon kumpir geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde üzere şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya kabil şehirlerden geliyor. Güzeşte kamer fiyatları 12 liraya kadar vasıl patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğan fiyatları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki nakız esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, patates ve soğanın bu yıl mübarek olmaya bitmeme edeceğini söyledi.

“Sevkiyatlarımız üzgüsüz tıpkı şekilde sürüyor”

Çözme esnafı Abdullah Dalcı, bu yıl mahsüllerin eli nimetli olduğunu söyleyerek, “rastgele bastırık bulunmayan. Halde kumpir 7-8 teklik, soğan da 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde kadar şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara üzere şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda seçme sorumluluk yok. Halimize günde 7-8 kamyon kumpir geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu yıl patateste ölçüsüz derecede mübarek, soğanda patates büyüklüğünde mübarek olmasa de rakamlar faziletli. Patates sabık ay 10-12 teklik civarındaydı” dedi.

“Günde ortalama 10 kamyon kumpir kuzuluk geliyor”

Tıpkı farklı nakız esnafı Âlem Sivritepe, patatesin bu sene artağan ve çoğalan olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Kumpir fiyatları bile düştü. Ağıl günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Patates fiyatları güzeşte hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat gibi şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun bitmeme edeceğini düşünüyorum, bu sene haddinden fazla artımlı” ifadelerini kullandı.

Share: