KAPIKULE’DE SULAR ÇEKİLDİ, İŞLEMLER NORMALE DÖNDÜ

EDİRNE’da esbak Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda faal olan sağanak yağmur sonrası yaşanan su baskında suyla dolan gümrük sahasında temizlik çalışması tamamlandı. Gümrük sahasının temizlenmesinin peşi sıra tahminî 6 saat çıkışlara kapatılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda çıkış amal başladı.

Meteorolojinin uyarısının ardından Edirne’da evvel akşam saatlerinde akva yağış deli dolu oldu. Gürpedek bastıran boğanak nedeniyle Kapıkule Çizi Kapısı’nın antre ve peronlarını akarsu bastı. Avrupa’dan anavatanlarına yaz tatillerini gelip çağ için geçen gurbetçiler ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelenler, gümrük sahası ortamında akarsu baskınına maruz kaldı. İddiaya göre yağış sonrası, gümrük sahası içre tıkanan mazgallar suyun tahliyesini yapamadığı amacıyla düz içinde 1 metreye vasıl akarsu birikintisi oluştu. Oluşan su birikintisi onlarca aracın içini suyla doldurdu ve haddinden fazla sayıda çevirgeç arıza yaptığı için ilerleyemedi. Suyla meşgul arızalı vesait polis ve gümrük çalışanların da yardımıyla aşırı sularının etkili olmadığı bölgelere itilerek götürüldü. Taşkın sularının hareketli olduğu alanlarda AFAD ve itfaiye aracı ekipleri ile Edirne Belediyesi İtfaiye ve diğer araçlarla boşaltma çalışması başlatıldı.

‘KAPIKULE ASAP KAPISI, 6 SAAT ÇIKIŞLARA KAPATILDI’

Suyla dolan gümrük sahası içre sistemlerin çökmesiyle işlem yapılamadı. Suda yatık küsurat araçların yanında çıkış belgesi yapmak amacıyla Kapıkule Sınır Kapısı bölgesinde bahir oluşturan araçlarda ölçüsüz sularından etkilendi. Polis ve kurnaz ekipleri burada muntazır araçların otopark alanları ile değişik eksen kapılarına yönlendirdi. Kapıkule Cızık Kapısı, 6 saatlik kapanmasının peşi sıra yapılan boşaltma çalışmalarıyla sorti işlemlerine açıldı. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, suyla yoğun gümrük sahasında incelemelerde bulundu. Araçların motor kısmı suyla dolması dolayısıyla aksaklık işleyen gurbetçi ve Bulgaristan vatandaşları olayda gümrük çalışanlarını suçladı.

‘ARABAYLA 3 SAAT SUDA BEKLEDİK’

Avusturya’ya gitmek amacıyla Yozgat’tan Kapıkule Hat Kapısı’na mevrut Muttalip Dikmen, baran suyunun gümrük huruç alanına dolmasının ardından araçların ilerlemesine izin verilmediğini belirterek; Kapıyı açıp bizi 10 metre ilerlememize izin vermediler. Apansızın tufan var dediler.Buna aynı önlem alınmaz mı Seçkin yıl örnek oluyor. Diz kapağımıza kadar kalık metre suyun zarfında arabayla bekledik, 3 saat. Güzeşte geldik, saat 3’e büyüklüğünde arabanın zarfında oturduk. Vatan sağ olsun ifadelerini kullandı.

‘SINIRI ARABAYI İTEREK GEÇECEĞİZ’

Bulgaristan’ın Plovdiv kentinden Edirne’ye aksata için mevrut Gökhan Yordanov ise yağmur suyu dolayısıyla aracının bozulduğunu söyleyerek; Araba bozuldu. Yoğun motordan akarsu aldı. Demincek bakalım hangi olacak Geçişsiz çıkaralım onu buradan. Kimesne yardım etmeyecek bize. Buraya geldik, rüfeka var burada cıvıl cıvıl, hem birlikte biraz aksata yaptık. Dönüşte burada kapadılar yolları, ne methal ne sorti. Biz içeride kaldık. Yoğun akarsu doldu makine. Demin bilmiyoruz hangi olacak. Araba çalışmaz oldu. Ansız bastırdı baran. Bıraksalardı bizi, bu zararı yaşamayacaktık. Demin aracımızı Bulgaristan’a büyüklüğünde iterek çıkış yapacağız dedi.

‘ARABAYI BIRICIK BAŞIMA ÇIKARDIM’

Türkiye’den Almanya’ya kavrayışsız andırmak için Kapıkule Cızık Kapısı’na mevrut Fehamet Soluk de aracını yağmur suyu dolan gümrük huruç bölgesinden bir tane başına anlamak zorunda kaldığını belirterek; 5 kişiyiz.3 maaş çocuğum, 3 yaşında çocuğum, 10 yaşında çocuğum var. Tıpkısı can dahi gelip sunma azından, ‘Nedir Bire Bir şeye ihtiyacınız var mı Acil benzeri kapsam var mı’ diye soran olmadı. Onları birlikte anlıyoruz. Çokça ağır sıklet, çok apansız bastıran ve dangadak gelişen tıpkı görüngü oldu amma kaldık suyun ortasında. Baran 10-15 an henüz yağsa ego inanıyorum ki husus seviyesine, içki seviyesine çıkacaktı o akarsu. O devir ne olacaktı, ne yapacaklardı bilmiyorum. Hemen dışarıyı organize etmekle meşguldüler. Dışarıdaki araçları ayrımsız şekilde uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Amma içeriye kimse giren olmadı ego çıkıncaya kadar. Ego çıkarken dahi 5-10 makine vardı içeride. Kendim arabayı dışarı çıkardım yegâne başıma. diye niteleyerek konuştu.

Share: