Karabük’te 38 Bin 900 Ağaç Toprakla Buluştu

TUNAKAN YILDIRIM

Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla başlatılan ‘Türkiye Yüzyılı’na Soluk Projesi’ kapsamında, Karabük el genelinde 38 bin 900 ağaç toprakla buluştu.

‘Türkiye Yüzyılı’na Kan Projesi’ kapsamında, Karabük’te Saitler köyünde bugün fidan dikim etkinliği ve tıbbi hoş kokulu nebatat bahçesi açılışı yapıldı. 12 dekar alanda 800 skor biberiye, 2 bin 640 sayı ada çayı, 4 bin 400 skor lavanta, 5 bin 60 sayı kekik başlamak için bütün 12 bin 900 adet bitki dikimi yapıldı. Antrparantez Karabük’ün ilçeleri Eskipazar’dahi 17 bin 500, Safranbolu’de 3 bin, Eflani’de bin, Ovacık’ta 4 bin, Yenice’de 500 koyulmak için toplanmış 38 bin 900 dikme toprakla buluştu.

Saitler köyündeki tıbbi ve aromatik nebatat bahçesi açılışına, Karabük Valisi Fuat Gürel, Zonguldak Orman Toprak Müdür Muavini Mehmet Pınar, Karabük Güvenlik Müdürü Boy Bos Yırtar, Karabük Bitirmiş Komutanı Somurtkan Sim, İl Genel Sedir Başkanı Ahmet Sözen, siyasal parti, dernek, ayn, STK temsilcileri ve orman müdürlüğü personelleri katıldı.

Programın açılışında mütekellim Zonguldak Orman Havza Müdür Muavini Mehmet Bulak, “Zaman 81 ilde planlı etkinlikler ile kutlanan milli ağaçlandırma haset nedeniyle ‘Türkiye Yüzyılı’na içki, geleceğe nefes’ sloganı ile Karabük ülke merkezi adına ağaç dikim etkinliği gerçekleştiriyoruz. Karabük ilinde, 12 dekarlık alanda 12 bin 900 sayı tıbbi aromatik nebat ve devlet genelinde 38 bin 900 fidanı toprakla buluşturacağız” dedi.

“MEVCUT AĞAÇLARIMIZI KORUMALIYIZ”

Akıbet biraz senedir bu zümre etkinliklerle rekiz dikimi yapıldığını tamlayan Karabük Valisi Fuat Gürel ise şunları söyledi:

“Karabük ili namına, bittabi yüzdelik 71’i ormanlarla kaplı olunca ‘bu büyüklüğünde ağacın içre ongun dikmeye icap var mı’ diye niteleyerek düşünebilirsiniz. Ama bilcümle anlatılır; Timur Anadolu’ya geldiğinde, Ankara içerisinde fillerini ağaçların altında sakladığı söylenir. Gerçekte bakılmadığı ahit ağaçların de benzeri periyot bitebileceğini herkes bilir. Kâin ağaçlarımızın, ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, ekonomiye katkıda bulunması ve sürdürülebilir şekilde ekonomiye kazandırılması gerekir.”

Konuşmaların ardından tıbbi ve hoş kokulu nebatat bahçesi açılışı yapıldı. Protokol üyeleri daha bilahare direk dikti.

Share: