Kayşa mağduru mahalle sakinleri sorunlarına kalıcı hal istiyor

Toprak Kayması mağduru mahalle sakinleri sorunlarına mihman hal istiyor

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesi Gündoğdu mahallesinde yaşanan heyelan sonrası 7 çatı hasar görmesi dolayısıyla 17 karı evlerinden geçici süreyle tahliye edilirken, mahalle sakinleri sorunlarına mihman hal istiyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde 22 Şubat 2023 günü faal olan dokunaklı yağışlar Gündoğdu mahallesinde heyelana bozukluk oldu. Kayşa sonrası AFAD ekipleri, mahallede 7 binada hasar belirleme ederek binalarda yaşanan 17 aileyi evlerinden arızi süreyle tahliye etti. 11 gündür evlerine giremeyen civar halkı, mahallerinde yaşanan kayşa sorununa temelli çözüm bulunmasını isterken, evlerinde meydana mevrut hasarın elden yağışlardan kaynaklı olmadığın ifade ederek belediyenin alt bina ve su çalışmasından kaynaklı olduğunu dile getirdiler. Mahallede toplanan vatandaşlar kalıcı hal amacıyla yetkililerden müzaheret istediler.

” Türkiye’üstelik o ayki yağmur miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış”

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Musa Saika, yaptığı açıklamada “Bölgemizde 10 dönem evvel bati tıpkı kar yağışı oldu. Devamında aceleci ayrımsız şekilde kar eridi yağmurda yağınca belli kopmalar oldu . Bu kopmalar zımnında 7 eş 17 aileyi tahliye etmek zorunda kaldık. Bu tahliyeler arızi şuan bahis AFAD’ın kontrolünde bizde onlara zevcelik ediyoruz. Borçka genelinde madun yapı çalışması var. Mahallemiz dahi zir çatı çalışması yapıldı. Kayırıcı bölgede yeraltı sularının direne edilmesi sağlanamadı. Evler çokça mail olduğu için, koyu kazılar yapılmadığı ve bu nedenle borular havadan getirildi. Aldığımız bilgilerde o çevrim Türkiye’de o ayki yağış miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış” dedi.

“Oturamazsınız dediler ama elimizde ayrımsız vesika yok”

Mahalle sakinlerinden Aynur Baltalı ise “Evimiz çatladı eşyayı boşalttık tek muhatabımız yok. Burada oturamazsınız dediler amma elimizde tıpkı vesika namevcut. Eşyalarımızı nereye koyacağız. Onun bunun evinde kalıyoruz. Nereye kadar hakeza devam edecek” diyerek konuşurken, mahalle sakinlerinden Erkan Navdar, “Kestirmece 12 periyot ilk mahallemizde ayrımsız kıyamet yaşadık. Kar yağışı ve yağmur yağışı kaynaklı göçü yaşadık. Onun öncesinde Belediye aracılığıyla madun bina çalışması yapıldı. Belediyenin asıl akarsu borusu patlayınca bölüm eklenince hakeza aynı kıran meydana geldi. Masarif bağlı olunca, suda baskı yapıyor bağımlı bu mahallede kâin binalar beis görmesine bozukluk oldu. Vatandaş kendisine dediğimiz, şuana kadar tedbir alınmış değil. Oturulacak oturulmayacak mı anbean kabilinden çalışma yapılmadı. Bütün şebeke borularının hiçbir şekilde kanalizasyona verilmediği, bu nedenle evi çatlayan var. Evinde oturamayan var” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili hikmet veren Borçka Şehremini Ercan Orhan ise “İl AFAD Müdürlüğü gerekli tavsiyelerde bulunmuş ve bu doğrultuda kaymakamlık kaymakamımızın birlikte bilgisi dahilinde muktezi bilgilendirmeler yapılmış olup mahalle muhtarının da bilgisinde Karadeniz Beceri Üniversitesi’nden hocalar çağrılmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde onların dahi gelmesi ile projelendirmeler yapılarak önlemler alınacağına dair ilçe kaymakamlığı belediyemiz muhtarlık ve AFAD gerekli mutabakat sağlanmış, bu doğrultuda çalışmaların havaların düzelmesi ile başlayacağına değişmeyen verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share: