Kayşa mağduru mahalle sakinleri sorunlarına kalımlı çözüm istiyor

Kayşa mağduru mahalle sakinleri sorunlarına kalıcı hal istiyor

ARTVİN – Artvin’in Borçka ilçesi Gündoğdu mahallesinde yaşanan göçü sonrası 7 bina hasar görmesi zımnında 17 eş evlerinden geçici süreyle boşaltma edilirken, mahalle sakinleri sorunlarına sürekli çözüm istiyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde 22 Küçük Ay 2023 günü deli dolu olan üzücü yağışlar Gündoğdu mahallesinde heyelana bozukluk oldu. Kayşa sonrası AFAD ekipleri, mahallede 7 binada hasar belirleme ederek binalarda yaşanan 17 aileyi evlerinden arızi süreyle boşaltma etti. 11 gündür evlerine giremeyen ön halkı, mahallerinde yaşanan kayşa sorununa kalıcı hal bulunmasını isterken, evlerinde meydana mevrut hasarın çabucak yağışlardan kaynaklı olmadığın anlatım ederek belediyenin madun bina ve su çalışmasından kaynaklı olduğunu dile getirdiler. Mahallede toplanan vatandaşlar mihman çözüm amacıyla yetkililerden müzaheret istediler.

” Türkiye’bile o ayki yağış miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış”

Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Musa Sebep, yaptığı açıklamada “Bölgemizde 10 çağ önce dokunaklı ayrımsız kar yağışı oldu. Devamında çabuk bir şekilde kar eridi yağmurda yağınca mahsus kopmalar oldu . Bu kopmalar zımnında 7 sülale 17 aileyi gevşetmek zorunda kaldık. Bu tahliyeler eğreti şuan bahis AFAD’ın kontrolünde bizde onlara zevcelik ediyoruz. Borçka genelinde alt bina çalışması var. Mahallemiz de alt çatı çalışması yapıldı. Kayırıcı bölgede marjinal sularının direne edilmesi sağlanamadı. Evler çok yakın olduğu için, yoğun kazılar yapılmadığı ve bu nedenle borular havadan getirildi. Aldığımız bilgilerde o periyot Türkiye’de o ayki yağış miktarı onda biri Artvin bölgesine yağmış” dedi.

“Oturamazsınız dediler amma elimizde bir vesika bulunmayan”

Mahalle sakinlerinden Aynur Baltacı ise “Evimiz çatladı eşyayı boşalttık tek muhatabımız bulunmayan. Burada oturamazsınız dediler ama elimizde bire bir vesika yok. Eşyalarımızı nereye koyacağız. Onun bunun evinde kalıyoruz. Nereye kadar hakeza bitmeme edecek” diyerek konuşurken, mahalle sakinlerinden Erkan Navdar, “Kısaca 12 aktarılma önce mahallemizde tıpkısı afet yaşadık. Kar yağışı ve baran yağışı kaynaklı göçü yaşadık. Onun öncesinde Belediye aracılığıyla madun bina çalışması yapıldı. Belediyenin temel su borusu patlayınca oda eklenince böyle benzeri afet meydana geldi. Giderler ilişkin olunca, suda sıklet yapıyor bağımlı bu mahallede kâin binalar kötülük görmesine sebep oldu. Vatandaş adına dediğimiz, şuana büyüklüğünde önlem münfail değil. Oturulacak oturulmayacak mı giderek üzere düzentileme yapılmadı. Bütün şebeke borularının hiçbir şekilde kanalizasyona verilmediği, bu nedenle evi çatlayan var. Evinde oturamayan var” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren Borçka Şehremini Ercan Orhan ise “İl AFAD Müdürlüğü lazım tavsiyelerde bulunmuş ve bu doğrultuda kaymakamlık kaymakamımızın dahi bilgisi dahilinde vacip bilgilendirmeler yapılmış olup mahalle muhtarının üstelik bilgisinde Karadeniz Maharet Üniversitesi’nden hocalar çağrılmıştır. Önümüzdeki hafta içerisinde onların de gelmesi ile projelendirmeler yapılarak önlemler alınacağına dayalı ilçe kaymakamlığı belediyemiz muhtarlık ve AFAD lazım uyuşma sağlanmış, bu doğrultuda çalışmaların havaların düzelmesi ile başlayacağına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share: