Kırklareli’nde öğrencilerin yurttan ayrılırken depremzedeler üzere bıraktığı notlar duygulandırdı

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen depremler sonrası Kırklareli’nde depremzedeler amacıyla hazırlanan KYK yurdundaki öğrencilerin odalarından ayrılırken bıraktığı notlar, okuyanlara his meşgul anlar yaşatıyor.

Yurtların depremzedelerin barınması amacıyla kullanılacağı yönündeki açıklamanın arkası sıra Hundi Eş Kız Öğrenci Yurdu’nda artan öğrenciler, yurtlarından ayrılıyor.

Öğrenciler odalarından ayrılırken şart, giysi ve peçe kadar eşyaları depremzedeler amacıyla bırakıyor. Bazen öğrencilerin buzdolabına, bazılarının mesai dolabına, bazılarının ise montgomer ve yiyeceklerin üzerine bıraktığı notlar duygulandırıyor.

Depremzedeler konaklayacakları yurtlara geldiklerinde misafirperverliğin yanı sıra öğrencilerin bıraktığı “Dilediğiniz kabilinden kullanın çokça önceki olsun, kalbimiz sizinle”, “Allah bire bir çaresizliği tıpkı henüz yaşatmasın, önceki olsun”, “Masadakileri sizler amacıyla bıraktık, rahatlıkla yiyebilirsiniz. Eski olsun kalbimiz sizinle”, “İhtiyacınız olan eşyaları kullanabilirsiniz, sizler için bıraktık”, “Bıraktığımız eşyaları huzur ile kullanabilirsiniz, sizleri seviyoruz”, “Bunlar dahi sizlerin. Acınız acımızdır… Esenlik olsun”, “Bahtiyar insanlar kentine görklü geldiniz. İnşallah siz da burada haddinden fazla mutlu olursunuz.” şeklindeki notlarla da karşılaşacak.

Bunların yanında aynı öğrencinin yurttaki köpeklerin beslenmesi için bıraktığı kerte dikkati çekti. Öğrenci bir cirim köpek mamasıyla “Bu yurtta köpekler var. Onları dahi beslerseniz çok seviniriz” şeklinde nokta bıraktı.

Yetersiz yönetimi duygulandı

Hundi Karı Mahdut Başöğretmen Vekili Cansu Uçan, AA muhabirine, yurtta bulunan gelişigüzel odanın kapısını açtıklarında öğrencilerin sunturlu ve büyük duygularıyla karşılaştıklarını söyledi.

Yazıları okurken duygulandıklarını anlatım fail Uçar, “Hepimizi derinden etkileyen milletçe hala yaralarımızı sarmaya çalıştığımız bu dönemde gençlerimizin bu kadar hassas oluşu hepimizi beribenzer içten etkiliyor. Kimisi annesinin yaptığı sarmayı bırakmış, birtakımı ‘elimden mevrut bu büyüklüğünde’ demiş savmak ve bisküvilerini bırakmış.” diye konuştu.

Öğrencilere duyarlılıklarından ortalık teşekkür eden Uçar, “Tıpkı başkasının acısını, kendi acısı üzere benimseyen cahillik çokça iyicene bir yüreğe sahiptir.” dedi.

Uçar, 2 bin can kapasiteli, 504 odaya cemaat yurdun depremzedeler amacıyla hazır olduğunu kaydetti.

Share: