Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Katarakt, açıköğretim karışma, üniversitelerin toplam kontenjanının 1 milyonu aştığını belirterek, ” Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek darülfünun zenginliğine ve yeterliliğine cemaat ağıl gelmiştir.” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Milli Terbiye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, okullarda çokça yavaş sevgili haline geldiğini öne sürdüğü uyuşturucuya cebin topyekun uğraş verilmesi gerektiğini söyledi. Bunu yapabilmek için yaz saati uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini rapor eden Kaya, “Türkiye’nin birçok durumunda ikili eğitim yapılıyor. İkili eğitim-öğretimin yapıldığı yerlerde çocuklarımız, sabahın görme engelli karanlığında ve gecenin karanlığında okula girip çıkıyorlar. Bu ağırbaşlı bir iş. Ekol önlerindeki düzenlilik çalışanlarının de elverişsiz olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

CHP Afyonkarahisar Saylav Itır Köksal ise Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in Afyonkarahisar’ı ziyaretinde yaşanan bir olayın arkası sıra, ayrımsız eğitimcinin, “Altının kıymetini mücevherci bilir, hurdacı değil” şeklinde sosyal iletişim araçları paylaşımında bulunduğunu anlattı. Bu paylaşımın, hem Milli Terbiye Bakanı’na hem üstelik hurdacılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara hakaret olduğunu dile getiren Köksal, Özer’den bu dirilik için sormaca açılması talimatı vermesini istedi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Mebus Tavhane Kadıgil Sağılan de Milli Yetişek Bakanlığına ait kreşlerin birçoğunun kapatıldığını, öte yandan Kült İşleri Başkanlığına ilgili kursların arttığını savundu.

Sağmal, yeterli beslenemediği üzere aç olan öğrencilerin, bodurluk ve anemiyle yüz yüze kaldıklarını doğacak sürerek, Türkiye’nin, ilkokuldan liseye kamu öğrencilere günde tıpkı sefer kemirmek ve dosdoğru içme suyu sağlayabilecek güçte olduğunu; bunun maliyetinin 150 bilyon lira tuttuğunu dile getirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin, üniversitenin bazı talim üyeleri için dalavere söylediğini iddia fail Sağmal, buna ait olduğunu belirttiği dosyayı YÖK Başkanı Erol Özvar’a sundu.

-“Aklınızdan geçmeyen işleri DÜRÜST Parti iktidarları yapmış”

MHP Mersin Mebus Payidar Parıltı ise kapanan karye okullarının açılmasına yönelik çalışmaları nedeniyle Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e teşekkür etti.

Öğretmen açığının, devletin imkanları zorlanarak Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin hoca ataması yapılarak kapatılabileceğini vurgulayan Şimşek, öte yandan inanlı ve ahlaklı bir toplum yetiştirilmesi amacıyla eğitime ehemmiyet verilmesi gerektiğini belirtti.

AK Parti Yardımcı Mebus İsmail Çağ dahi iktidara gelmeyi planlayan ve hükümet kurmak talip aykırılık partilerinin, milli eğitime dayalı ufkunun olmadığını savundu.

Ücretsiz pusula dağıtımının önemine işaret fail Güneş, DOĞRU Tümen iktidarlarının mânialı ve dezavantajlı vatandaşları bulunmayan sayılmaktan kurtarıp, evlerinden çıkararak eğitim hayatına soktuğunu kaydetti. Ruz, tehalüf partilerinin milletvekillerine, “Bunları yok sayabilir misiniz? Sizin aklınızdan geçmeyen işleri SELIM Fırka iktidarları yapmış.” diyerek seslendi.

Devir, okullara her an Muallimlik Çığır Kanunu’na ilişik öğretmenlerin değerlendirmelerini aldıklarını anlatarak, bu şekilde eğitimdeki verimliliği çoğaltmak istediklerini, 19 milyon çocuğun gelişimi amacıyla çabalama gösterdiklerini vurguladı.

Muallimlik Kariyer Basamakları Sınavı’na üstelik değinen Zaman, “Hem kendilerini yenilemeleri hem de çalışanla çalışmayanın fark edilmesi geçişsiz.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP Kocaeli Saylav Ömer Faruk Gergerlioğlu ise hakkındaki davalardan patent kararı çıkan öğretmenlerin, iş izinlerinin hala verilmediğini, KHK ile atılmış öğretmenlerin özel okullarda çalışmasının engellendiğini gelecek sürdü.

Gergerlioğlu, okul kantinlerinin çokça pahalı olduğunu, ekonomik durumu akıllıca sıfır öğrencilerin bu nedenle haddinden fazla zorlandığını anlattı.

“Atanamayan öğretmen sorunu aşamalı çözülmeli”

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Aksu üstelik Türkiye’da serencam yıllarda eğitimde koskocaman iyileşmeler kaydedildiğine ve eğitime erişimin arttığına meni etti.

Eğitimin amacının, temelde bireyin, kendisine ve topluma yarayışlı ayla getirilmesi ile mesele çözme yeteneğinin kazandırılması olduğunu dile getiren Katarakt, bu sürecin rehberinin öğretmenler olduğunu vurguladı. Aksu, tümen yerine öğretmenlerin özlük haklarının ve mücahede şartlarının iyileştirilmesi, maddi ve manevi beklentilerinin karşılanması için hız gösterdiklerini rapor etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesinin, kamuda etkin eksiksiz sözleşmelilere ait düzenlemeyle gelişigüzel Meclis gündemine ati olmasından memnuniyet duyduklarını nâkil Aksu, “Atanamayan sarıklı sorununun, aşamalı olarak çözülmesini ve bu konunun dava olmaktan çıkarılmasını gerekli görüyoruz.” diye konuştu.

Üniversiteye sınavsız antre yapılabilmesi gerektiğini söyleyen Katarakt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıköğretim dahil koyulmak üzere üniversitelerin hep kontenjan sayısı 1 milyonu aşmıştır. Türkiye, sınavsız üniversiteye geçişi başarabilecek üniversite zenginliğine ve yeterliliğine erbap hale gelmiştir. MHP kendisine darülfünun antre sınavının kaldırılması; bunun yerine geçmiş ve itidalli öğretimle ilgili aynı yönlendirmeye kapalı olarak uygulanacak müfredatla lise başarısının ve ortaöğretim sonunda yapılacak tekâmül sınavını ana düz, punt eşitliğini ve adaleti gözeten üniversiteye geçiş sisteminin uygulamaya konulmasını; bu çerçevede çocuklarımızın hikmet, kabiliyet ve becerilerine göre etken bir kılavuzluk desteğiyle istedikleri bölümlere sınavsız girebilmelerinin gibi kılan adımların atılmasını istiyoruz. 3 saatlik sınavla Türk gençliğinin geleceğinin şekillenmesinin akıllıcasına olmadığını değerlendiriyoruz.”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise komisyon salonundaki ara sıra hizmetlerin tenkis edildiğini ve ihaleyi kayran iştirak personelince sunulduğunu, bu personelin salonda bulunmasının İçtüzük’e makul olmadığını öne sürdü.

Öte yandan HDP milletvekilleri sıralarına, “MEB işvereni değil, öğrenciyi düşünüm”, “Okul işçi değil, öğrenci yetiştirir”, “ÖMK tahrip edilsin”, “Okullarda çocuklara ücretsiz aşındırmak verilsin”, “Ana dilde terbiye haktır” kayıtlı dövizler bıraktı.

Share: