Sazak haberi: Silifke’de 225 yetiştiriciye 180 titrem yemleme dağıtıldı

Sazak Büyükşehir Belediyesince, Silifkeli üreticilere 180 titrem ağızotu dağıtıldı.

Sazak Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde üreticilere bindi olmaya ve şehir genelinde üretimi artırmaya yönelik çalışmalara bitmeme ediyor. Bu çerçevede Silifke’dahi planlı dağıtım töreniyle, büyükbaş efsanevi yetiştiricilerine mısır flake yem desteği sunuldu. Antrparantez, Erdemlili ve Silifkeli üreticilere nergis soğanı ile lavanta fidesi desteği üstelik verildi. Sazak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer birlikte törene katılarak, üreticilerle aynı araya geldi. Törende üreticilere seslenen Başbuğ Seçer, tarım alanında hayata geçirdikleri projeleri anlattı ve Mersin Ağacı amacıyla uzunlamasına çalıştıklarını söyledi.

“Bu bölgede 681 yetiştiriciye toplamda 545 ton ağızotu dağıtacağız”

3,5 almanak müddet boyunca birlik imkansızlıkları imkana çevirdiklerini, tarımda, toplumsal politikalarda, altyapı, üstyapı yatırımlarında iddialı olduklarını tamlayan Seçer, “Bugün Silifke’de 43 mahalleden, 35’i eş 225 büyükbaş efsanevi yetiştiricisine 180 titrem mısır flakes dediğimiz yemleme dağıtımını yapıyoruz. Güzeşte yıl tekrar sığır üreticilerine silaj dağıtımı yaptık. Emanet başı dağıtacağımız yem miktarı 800 kilo olacak. Silifke dahil almak üzere Erdemli, Mutluluk ve Gülnar’üstelik hep 681 büyükbaş efsanevi yetiştiricisine, yüzde 50’si hibe olan bu yemden toplamda 545 titrem dağıtım yapacağız” diyerek konuştu.

“Tarıma ve hayvancılığa desteklerimiz devam edecek”

Komutan Seçer, nergis soğanı ve lavanta fidesi dağıtımlarını birlikte bu yıl Silifke’den başlattıklarını anlatım ederek, “Bu yıl Mersin Ağacı genelinde 100 bin lavanta fidesi dağıtacağız. Nergis soğanı dağıtımlarını birlikte gerçekleştireceğiz. Bizim katkılarımız bunlarla sınırlı değil. Tarımda berenarı iddialıyız. Hayvancılık konusunda birçok belediyenin örnek alacağı ‘Haydi Gel Köyümüze Köylü Dönelim’ projesini, 3 yıldır seçme sorun yaşamadan devam ettiriyoruz” diye niteleyerek konuştu. Bölgelerin özelliklerine göre küçükbaş hayvan dağıttıklarını belirten Seçer, “Kaynaklarımızı banko müsriflik etmeyeceğiz. Üretime yardım yapacağız amma ne yaptığımızı bile bileceğiz. Paramızı sokağa atmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz her yıl 100 km sulama borusu bozmak”

Sulama borusu fiyatlarında 5-6 itmam artma olmasına rağmen, sulama borusu desteklerini dahi önemsediklerini belirten Seçer, şöyle devam etti; “Tığ hem HDPE borazan, hem çelik boru veriyoruz. Değme sene hedefimiz 100 kilometre sulama borusu bozmak. Cesim olan toprakla suyu buluşturup daha bol, daha kaliteli, aksata değeri elan faziletkâr mahsulat yetiştirilmesini keşfetmek. Bu esasen bizim kanuncu görevimiz değil. Bu yaptığımız; özellikle bayağı çiftçiye, familya işletmelerine ve eş üreticilere yaptığımız tıpkısı yardım. Bu konuda tığ kadınlara ayrımcılık yapıyoruz. Çünkü, kadınların çalışmasını ve üretime ulama sunmasını istiyoruz.” – MERSİN

Share: