Tgc 2022 Hisse Senedi Şans Basın Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) geçmiş başkanlarından Hisse Senedi Nasip yerine planlı ‘Hisse Senedi Yıldız Basın Bakım Ödülleri’hangi ayar mevcut 20 gazeteci bugün planlı törende ödüllerini aldı. 70 yaşından ahit düz ve meslekte 50 yılını bütünler Akıl Defteri Atak, Ayşe Tarman, Azer Bortaçina, Berin Dikmen, Betül Sözen, Can Aksın, Cemil Ciğerim, Ateşin Kartal, Eray Canberk, Hasan Çakkalkurt, Hikmet Altınkaynak, Jan Devletoğlu, Kıymetiharbiye Birey, Mehmet Devir, Okay Göçer, Özkan Altıntaş, Süleyman Kişmiri, Yüksel Hançerli ve Aydınlık Uçkan Hisse Senedi Yıldız Basın Bakım Ödülü’ne değer görüldü.

Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve TGC geçmiş başkanlarından “Şeyhül Muharririn” Burhan Yıldız zaman saat 11.00’dahi mezarı başında anıldı. Törende Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Yazman Yardımcısı Niyazi Dalyancı ve mümessil gazeteci, Burhan Baht’in yeğeni Okşan Atasoy konuştu. Öğleden sonraları dahi TGC Konferans Salonu’nda Belgit Şans Basın Hizmet Ödülleri Töreni düzenlendi. Sunuculuğunu TGC Genel Sekreteri Sibel Tarih’in yaptığı merasim; Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve arkadaşları ile bilgelik peşinde koşarken ölen, öldürülmüş gazetecilerin anısına ocumak duruşuyla başladı.

TURGAY OLCAYTO: HISSE SENEDI NASIP’E GÖNÜL BORCU BORÇLUYUZ

Törenin küşat konuşmasını yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, Hüccet Baht’in çok ongun aynı edip olmasının birlikte sosyal olaylarla yakından ilgilenen aynı insan olduğuna ilgi çekerek şöyle konuştu:

“Sevgili Burhan Şans Dostları Burhan Talih’i tercüman olmak hem haddinden fazla kolaydır hem de haddinden fazla zordur. Gazeteciliğin anında değme dalında iş vermiş aynı kayırıcı yalnız çok ongun benzeri yazar değil tıpkı zamanda bile toplum olaylarıyla yakından ilgilenen, Olimpik hizmetleri Türkiye’ye getiren ilk gazetecidir. Spor Yazarları Derneği’nin, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nün kurulmasında katkıda bulunan Hisse Senedi Öğretmen üzere hangi söylense birkaç amma şurası alelhusus altını çizerek anlatmak isterim hep kısık dönemlerde riyaset yaptı. Darbeler sırasında görevini yürütmeyi sürdürdü. Siyasilerin aralarındaki çatışmalarda bilcümle arabulucu oldu. Arz önemlisi Hisse Senedi Hoca, Toplum Örgütü gemisini 26 sene boyunca Türkiye’nin fırtınalı matbuat zarfında limana yanaştırmayı başardı. Onun üzere kendisine minnettarlik borçluyuz.  Namına konulan ödüller üzere 70 yaşından dönme alacaksınız 50 yıl çalışmış olacaksınız. Başkaca tercihen bibi çalışıyor olacaksınız bunu başarmak haddinden fazla yumruk banal. 39 namzet arasından Seçici Kurulumuz düzenci benzeri intihap yaptı. Onlara içtenlikle teşekkür ediyorum. Kazanan arkadaşlarımı tıpkı öğün elan kutluyorum hepinize geldiğiniz için çokça teşekkürname ediyorum.”

OKŞAN ATASOY: “BURHAN NASIP İÇİN IFHAM ÇOKÇA ÖNEMLİYDİ

Senet Baht Matbuat Hizmet Ödülü sahibi ve Burhan Talih’in yeğeni Okşan Atasoy üstelik tıpkısı konuşma yaptı. Atasoy konuşmasında Hüccet Kader ile arasında geçen tıpkı konuşmaya düz vererek şunları söyledi:

“Burhan Kader 18 yaşında gazeteciliğe başlıyor. 93 yaşında vefatından bir hafta öncesine büyüklüğünde gazeteciliğe sadık bir şekilde devam ediyor. 75 yıl kadar bire bir süreç. Alçalma ettim bu aksiyon hakeza lacerem oluyor. Ego bile gazeteciliğe girmişim hangi yapacağımı bilemiyorum, boğuşuyorum, beceremiyorum. Lacerem becerdiğini namına sordum. Bana ‘Bak kızım birincisi üsluba akla yatkın kendisine seçme şeyi yazabilirsin ama üsluba uyacaksın. Bu kırılan dengeye bütün gazetecilik hayatın boyunca ilgi edeceksin. İkincisi hayat o büyüklüğünde karanlıklar getiriyor kim. Gazeteci kamunun hizmetinde olduğu amacıyla sıkıntılardan aynı yere büyüklüğünde kamuyu bile korumak zorundadır. Bu nedenle yazılarımda karamsarlığa düzlük vermemeye çalıştım. Her yazımda soluk kabul etme payı namına mizahı kullandım’ dedi.”

BU YIL 20 GAZETECİ BAĞIŞ ALDI

Toygar Olcayto (Başbuğ), Adnan Özyalçıner, Ayşegül Dora, Niyazi Dalyancı, Esat Yılmaer, Arif Salim, Sibel Zaman, Hüseyin Irmak (Yazman), Mesude Erşan’dan oluşan Seçiciler Kurulu bu yıl 20 gazeteciye bergüzar verdi. 70 yaşından aktarılma düzlük ve meslekte 50 yılını bitiren Akıl Defteri Akış, Ayşe Tarman, Azer Bortaçina, Berin Dikmen, Betül Sözen, Fert Aksın, Cemil Ciğerim, Ateşin Kartal, Eray Canberk, Hasan Çakkalkurt, Hikmet Altınkaynak, Jan Devletoğlu, Kırat Duygusal, Mehmet Çağ, Mustafa Komple, Okay Göçebe, Özkan Altıntaş, Süleyman Karaca, Yüksel Hançerli ve Ziyalı Uçkan Hüccet Talih Matbuat Bakım Ödülü’ne değer görüldü.

HEDIYE KAZANAN GAZETECİLER DUYGULARINI MESLEKTAŞLARIYLA PAYLAŞTI

Andaç Akış Törene katılamadığından ödülünü Ateşin Kartal’a TGC Başkanvekili Vahap Munyar verdi.  Azer Bortaçina Törene katılamadı. Bortaçina’nın ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Kaynak Denizköpüğü TGC Umumi Sayman’ı İhsan Yılmaz’ın elinden aldı. Berin Dikmen rahatsızlığı zımnında törene gelemediğinden yeğeni İpek Aydoğdu ödülü TGC Genel Yazman Yardımcısı Kağan Güldağ’dan aldı. Betül Sözen mazereti zımnında törene katılamadı. Sözen’in ödülünü Eş Gazeteciler Komisyonu Üyesi İrem Barutçu TGC Yönetim Kurulu Üyesi Kaynak Denizköpüğü’tan aldı. Cemil Ciğerim’in ödülünü oğlu Burçin Ciğerim TGC Genel Yazman Yardımcısı Nuray Özger’den aldı. Burçin Ciğerim ödülü alırken “Annemin esenlik problemleri zımnında törene katılamayan babamın teşekkürlerini ve sevgilerini iletiyorum.” dedi.

COŞKUN KARTAL: BUGÜNÜN TÜVANA MUHABİRLERİNE ÜZÜLEREK BAKIYORUZ

Ateşin Kartal ödülünü TGC Balotaj Oturmuş Başkanı Mesude Erşan’dan aldı. Kartal konuşmasında şunları söyledi:

“Hakeza seçme bir toplumun uğrunda armağan kabul etmek çokça değer verici. Ego 50 yıl geçmiş mesleğe başladım 50 yıl esbak Türkiye’deki basın özgürlüğünü bugünün matbuat özgürlüğü ile karşılaştırdığımda ne kadar mankafa gittiğimizi üstelik görebiliyorum. Benim önceki yazdığım veri 1969 yılı Son Teşrin ayında dört günce Bayburt Hoca Boykotu ile ilgiliydi. Hak arama mücadelesi yapıyorlardı. Ego bu haberleri yaptım. Deminden geniş kitlesel demokratik eylemlere çatmak de benzer değil. Çarkıt günleri biz özlemle anıyoruz ve hepimiz de bugünün zinde muhabirlerine üzülerek bakıyoruz. Hangi yazık ki bizim yaptığımız gazeteciliği yapamıyorlar. Teşekkürlerimi sunuyorum.”

Eray Canberk şehir dışında olduğundan toplantıya katılamadı. Canberk’in ödülünü Pen Üdeba Derneği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun elinde aldı. Hasan Çakkalkurt kent dışında olduğundan toplantıya katılamadı. Çakkalkurt’un ödülünü TGC Denetim Kurulu Üyesi Arif Iyi Seçiciler Kurulu yazmanı ve TGC Içtimai İşler Komisyonu üyesi Hüseyin Irmak’tan aldı. Arif Sağlıklı Hasan Çakkalkurt’un cümle meslektaşlarına sevgi, gocunmak ve teşekkürlerini ilettiğini söyledi.

HİKMET ALTINKAYNAK: BU ARMAĞAN DÜNYADA BIRLIKTE ÖRNEĞİ OLMAYAN HUSUSI BİR BAĞIŞ

Vukuf Altınkaynak’ın ödülünü Türkiye Üdeba Sendikası Umumi Başkanı ve TGC Onur Kurulu Üyesi Adnan Özyalçıner verdi. Vukuf Altınkaynak ödülünü alırken yaptığı konuşmada, “Türkiye’de basın mesleğini 50 sene yapabilmek çok nazik ayrımsız olanak ve şişman tıpkısı baht. bu haysiyetle kendimi haddinden fazla ak yazılı sayıyorum. Ödül basın mensubu için haddinden fazla makro. Alelhusus bu armağan dünyada üstelik örneği sifir hususi benzeri armağan. Basın ülkeye, vatana, cumhuriyetimize, Türkçemize bakım demektir. Onun için de vazgeçilmezdir. bu bakımdan hakeza ayrımsız ödülü bana müstahak gören Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne haddinden fazla teşekkürname ediyorum” dedi.

Jan Devletoğlu yurtdışında olduğundan toplantıya katılamadı. Devletoğlu’nun ödülünü TGC Umumi Kâtip Yardımcısı Niyazi Dalyancı TGC Denetim Kurulu Başkanı Mustafa Bakacak’tan aldı. Jan Devletoğlu gönderdiği mesajda “Biz zaten mesleğimiz yardımıyla filhakika sunma birkaç 150 sene yaşadık. Olanaksız dediklerimizi gördük, yaşanmaz dediklerimizi yaşadık. Ama bizler Toyluk Marşını on paralık unutmayan tıpkı kuşağın ürünleriyiz, ufukta demin doğacak tıpkısı güneşi bürümek umuduyla yürüdük ve yürümeye devam edeceğiz” dedi. Kırat Fert törene katılamadığından ödülünü oğlu Murat Birey TGC Umumi Heyet Üyesi Amaç Güç’ten aldı.

MEHMET GÜNEŞ: SANSÜR YASASINA HAYIR

Mehmet Gün ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı’dan alırken “Sansür Yasası’na Yararlı” dedi.

Okay Göçkün İstanbul dışında olduğundan ödülünü TGC Başkanı Toygar Olcayto’nun almasını istedi. Göçebe’in ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto’ya İstanbul Valiliği Basın Müdürü Muammer Karadeniz verdi.

ÖZKAN ALTINTAŞ: “YAPTIĞIM DUYUM NEDENİYLE HAKKIMDA 12 SEVGILI AÇILDI”

Özkan Altantaş’ın Ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Gün verdi. Altıntaş ödülünü alırken şunları söyledi:

“O büyüklüğünde güzelce insanlarla çalıştık kim hepsinden tıpkı ışık aldık. Ego bu ışığı görevde olduğum kuruluşlarda benden sonra yetişen gençlere aktarmaya hız ettim. Tendürüst arkadaşlardan çokça madde öğrendik. 20 yıldır turizm alanında tıpkı bilim sitesi hazırlıyorum. Cemi 51 yıl reşit. Ahit haddinden fazla çabuk geçiyor. İlginç olan polis ve adliye alanında görev yaptım. Turizm alanında görev yaparken yaptığım istihbarat dolayısıyla hakkımda 12 dava açıldı. ve ego hala yoluma devam ediyorum isterlerse 50 şerha sav açsınlar. Bizi şereflendirdiniz.”

SÜLEYMAN YAĞIZ: ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERİN ARDINDAN TÜRKİYE’DE YENİ LAİK DEMOKRATİK DOLAŞMA YENIDEN BAŞLAYACAK

Süleyman Yağız’ın ödülünü TGC Başkanvekili Vahap Munyar verdi. Esmer şöyle konuştu:

“Altın arkadaşlar, dinç ihvan, veri rüfeka hepinize saygılarımı sunuyorum. Benim tıpkı yanım siyasi olduğu amacıyla cesim bir konuya ilişmek istiyorum. Ülkemiz hangi büyüklüğünde fena hâlde günler yaşasa dahi çokça yetişkin bire bir eksikliğimiz var. Bu eksikliğimiz uzlaşı konusu. Müşkül Hükümdar Rast döneminden bu yana toplumumuzda uzlaşmazlık yaşıyoruz. Önümüzdeki seçimlerin peşi sıra Türkiye’de eskimemiş laik demokratik ahit gine başlayacak. Amma değme şeye rağmen siyasal dünyamızda uzlaşma kültürünün toplumsal yerine de gelişmesi gerektiğine inancımı benzeri el elan yineliyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

ZİYA UÇKAN: MESLEKTE 55.YILIMI KUTLUYORUM

Berrak Uçkan’a ödülünü TGC kıdemli üyelerinden Okşan Atasoy verdi. Uçkan konuşmasında şunları dile getirdi:

“Ego bu sene 55. yılımı kutluyorum. Çığır hayatıma 1967 yılında başladım. TRT’nin ilk im döneminde görev aldım. Bugüne kadar yayıncılık hayatımda birtakım görevlerde bulundum. Televizyon yayıncılığın temas aşamasında çalıştım.  Üniversitede öğretim üyeliği yaptım. Bana bu ödülü layık gören dümen kuruluna ve seçici kurula teşekkür ediyorum.”

Iletişim Araçları sponsorluğunu Sayısal Matbuat’ın üstlendiği merasim, dolgun foto çekimi ile sona erdi.

Share: