Yangında balkondan atlayınca komşunun kurtardığı avrat: Hayatımı borçluyum

NİĞDE’de, apartmanın 3’üncü katındaki dairede sâdır yangından kaçarken, balkondan atlayan ve madun hatim balkonunda Fuat Kızıltepe’nin (41) bacağından yakalayıp kurtardığı Zehra Hasanzade (40), 2 aylık tedavisinin ardından taburcu edildi. Kızıltepe’nin evinde ziyaretine geldiği Hasanzade, yangının buzdolabının patlaması sonucu çıktığını belirterek, “Hayatımı evvel Cenabıhak’a bilahare komşuma borçluyum” dedi.

Şahinali Mahallesi’nde, 29 Haziran’üstelik, 4 kıvrım apartmanın 3’üncü katındaki Afgan ailenin oturduğu dairede yangın imdi. İhbarla bölgeye itfaiye aracı, esenlik ve polis ekipleri gönderme edildi. Alevler evi sararken, Zehra Hasanzade kendisini balkona attı. Yangının balkona büyüklüğünde sıçradığı daireden kaçan avrat, korkuluklardan tutarga bayağı makul sarkıp, kendini boşluğa bıraktı. Bu sırada zir intaç balkonunda olan komşusu Fuat Kızıltepe, kadını bacağından yakaladı. Kızıltepe’nin sıkıca tuttuğu avrat, kontra dönüp iniş balkondan sarktı. Başını dahi balkonun duvarına çarpan kadın, komşusunun iri çabası sonucu derun çekilerek kurtarıldı. Bu anlar ise karşı binadan el telefonu kamerasıyla görüntülendi. Bu sırada evde kâin 3 yavru ile 1 kadın, itfaiye ekipleri ve çevredekilerin yardımıyla kurtarıldı. Afgan 2 eş ile 3 bala, geçmiş müdahalenin arkası sıra götürüldüğü Niğde Ömer Halisdemir Hastanesi’nde tedaviye makbuz. Afiyet durumu ağırbaşlı olan Zehra Hasanzade, Kayseri Şehir Hastanesi Üzüntülü Ünitesi’ne irsal edildi. Sair yaralılar dahi tedavilerinin arkası sıra gücük sürede taburcu edildi.

KURTARDIĞI KOMŞUSU, EVİNDE ZİYARET ETTİVücudunda ağır yanıklar oluşan Zehra Hasanzade bile tahminî 2 mahiye tedavisinin ardından taburcu oldu. Afgan kadını bacağından tutarak hayatını kurtaran komşusu Fuat Kızıltepe ise Hasanzade’yi evinde müzakere ederek ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. Komşusunu zinde gördüğü üzere bahtiyar olduğunu dile getiren Kızıltepe, “Sabah kalktığımızda yangının olduğu ayırt ettim ve muavenet etmek amacıyla art kata çıktım. Kapıyı açamayınca öz balkonumda kâin levyeyi almaya geldiğimde komşumun balkondan sarktığını gördüm. Fazla dayanamayıp kendini kötü bırakınca refleksle komşumu havada bacağından yakaladım. Sırtı yanmıştı. Etraflı aynı tedavinin ardından evine dönmüş. Zehra hanımı gani gördüğüme haddinden fazla sevindim” dedi. YANGIN, BUZDOLABININ PATLAMASI SONUCU ÇIKMIŞYangının şüphesiz çıktığını gözyaşları süresince anlatan Zehra Hasanzade birlikte “Ağabeyimin evine çıkmıştım. Yengemle bu arada mutfaktaydık. O sırada soğutucu patladı ve yangın artık. Herhangi Bir kayran yaman olmuştu. Kimseyi görememiştim ve mutfakta biricik kalmıştım. Hangi kadar bağırdıysam da kimseye duyuramadım. Sadece hissettiğim, yandığımdı. Alevlerin gelmesiyle alay malay balkona yöneldim. Aşağıda komşumu gördüm ve ‘Beni tut, beni yakala’ diyerek bağırdım sonra kendimi aşağı bıraktım” diye konuştu.

Kendisini kurtaran komşusu Fuat Kızıltepe’ye teşekkür fail Zehra Hasanzade, “O ahit Allah’ıma şükrediyorum ki komşum evdeydi ve beni tuttu. Bana mevcudiyet verdi. Komşumdan Allah razı olsun, teşekkürname ederim. Hayatımı geçmiş önceki Tanrı’a bilahare üstelik komşuma borçluyum” dedi.Share: