Bronz Soyer ve Neptün Soyer İkizdereli Direnişçilere Desteğe Geldi, Müracaat Sırasında Ocakta Korkunç Patlatıldı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Eskincedere Vadisi’nde yapımı devam fail taş ocağına karşı direnen İkizdereli kadınların çağrısı konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ve eşi Neptün Soyer, çocukları ile birlikte Rize’ye gelerek kendilerine bindi verdi. Vatandaşların Soyer’e bilgelik verdiği sırada ocakta korkunç patlatılması ve etkileri kameraya yansıdı.

Cengiz İnşaat’ın lojistik liman inşaatının, bahir dolgusuna taş icat etmek için yurttaşların direnişi sürüyor. Direnişçi kadınların toplumsal iletişim araçları üzerinden yaptığı davet konusunda Soyer çifti ve çocukları İkizdere, Eskincedere Vadisi’nde direnen kadınları ailecek geçmiş ülfet ederek bindi verdi.

Taş ocağı yapımı esnasında bölgeden kurtarılan iki dikme ve bölgenin yerel ürünlerinden olan ünlü İkizdere Anzer Yaylası balı direnişçiler tarafından Soyer ailesine ihsan edildi. Neptün Soyer da dürü edilen fidanları Araklı’daki öz köyüne götürüp dikeceğinin sözünü verdi.

“ARI KALMADI, EN ÜST ARTAN BALLARIMIZ BUNLAR”

Eskincedere Vadisi’nde yapımı bitmeme fail taş ocağına karşı direnişin sembol isimlerinden Ayşe Albayrak, Başkan Bronz Soyer’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Albayrak “Münezzeh kalmadı, en son küsurat ballarımız bunlar. Otuz ilkokul radyatör benim arım öldü, on beş radyatör bunun öldü. Deminden gene kışa girmeden sekiz çıngı henüz peteğimiz öldü. Dinamitlerin sesinden, tozdan imdi bal dahi üretemiyoruz. Petek üretemiyoruz çıktı kestane balı olmuyor burada. Buraları soktular gözlerine, birilerini varlıklı etmek için bizi mahvettiler. Ama intihap zamanı geldi mi gelecekler, o ahit rey istemeye geldiklerinde değme şeyi vaat ediyorlar. Tığ ayrımsız ongun kalana kadar direnmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Yaşar Albayrak adlı vatandaş ise ” Türkiye’nin sunu kaliteli balı bu yörede yetişiyor ama imdi yetiştiremiyoruz. Bildirme birkaç 500 pare arımız burada telef oldu” dedi.

KONUŞTUKLARI SIRADA DİNAMİT PATLATILDI

Vatandaş Halit Yılmayan “Bizim hareketimiz da politiktir. Politik akıntı olmasının nedeni sermayeye buraları peşkeş çeken..” dediği, yukardaki tepelerden taş ocağından patlama sesi geldi. Konuşmasına devam fail Halil Yılmaz, “O ahcar tekmil buraya geliyor Başkanım. Bu taşlar Ayşe’ye bir iki kalsın gidiyordu. Derhâl evlerin üstü. Yani bire bir siyasal erk değişimi olmadıktan sonraları, ati iktidarlar önümüze hangi koyacak onu de bilmiyoruz” dedi.

“SEÇİME BÜYÜKLÜĞÜNDE VAKIT KAYBETMEDEN DİRENİŞİ DİRİ BURULMAK YETERLİ OLABİLİR”

Bronz Soyer ise İkizdereli direnişçilere şunları söyledi:

“Bu tafsilatlı soluklu ayrımsız mücadele. Zımnında da kimi vakit ayrımlı manevralar yapılabilir. Uzun vadeli hedefe olmak amacıyla benzeri yolda gitmen gerekmeyebilir, arada bir ferasetsiz basarsın, kimi vakit yan yola gidersin. Burada de belki seçime büyüklüğünde yemeden içmeden direnişi hayatiyetli burulmak yeterli olabilir. Elan balaban garaz koymadan önüne ama bu hedeften üstelik vazgeçilmesine imkan vermeden. Sunu azından olabildiği kadar polat bir kadroyu koruyarak ve güçlü tutarak seçime büyüklüğünde müracaat etmek en usçu politika gibi gözüküyor.

“NE ÇOKÇA KORKUYORLAR”

AKSI HÂLDE sahne kırıklığına uğranabilir, moraller bozulabilir, güdeleme kaybedilir tek oraya düşmemek için yeniden bunun adını koyup seçime büyüklüğünde tığ 52 sevimli, 28 güç neyse bununla ilgili şu tarihte şunu yapacağız, bu tarihte bunu yapacağız diyerek hem aynı altı kamer aynı nöbet haritası oluşturup sonrasına bitmeme etme ihtimaline alın hangi yapılacağını bu müddet içinde tayin etmek lazım.”

Orhan Demirtaş adlı yurttaşın “Şu anda ufak bire bir matbuat açıklaması yapsak Rize’den buraya ekip getiriyorlar” sözleri konusunda Başbuğ Soyer “Hangi haddinden fazla korkuyorlar” dedi.

DEFNE SOYER İKİZDERELİ YURTTAŞLARIN AVUKATI OLDU

Soyer’in İkizdere ziyareti esnasında yanı sıra kâin kızı, avukat Defne Soyer, direnişçi kadınlara İkizdere direnişinden ufuk teşekkür etmesinin arkası sıra kendisinin avukat olduğunu ve İkizdere, Eskencidere Vadisi ile ilgili açılan ve açılacak olan davalara fahri olarak bakacağını ve bindi vereceğini söyledi.

Share: