FIREZ BAKANI ERSOY’DAN KIZ KULESİ’NDE İNCELEME – 2

İSTANBUL’un bayrak yapılarından Kız Kulesi’nin restorasyonuyla ilişkin incelemelerde bulunan Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerinin 2023 yılı mart ayına büyüklüğünde Kız Kulesi’ni ziyaretçi ile buluşturmak olduğunu rapor etti. Nazır Ersoy, “Beton ve yapım demiri kullandığınız ant yapının yükünü inanılmaz derecede artırıyorsunuz. Müdahale edinilmesi kaçınılmazdı. 80 yıldır kimsenin cesaret etmediği ayrımsız şeyi Ekin ve Turizm Bakanlığı yapmaya değişmeyen verdi. Tıpkı kule müze formatı kazandırdık. İstanbulluların engin seyrettiği aynı yapıydı deminden içeriden İstanbul’u seyrettikleri tıpkısı yapı haline getirilecek” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eylül 2021’den bu yana restorasyon çalışmaları bitmeme fail İstanbul’un öncü yapılarından Kız Kulesi’nde bugün yaptığı incelemelerin arkası sıra açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin yenileme esnasında çevresinin brandalarla çevrilmesi cihannüma yıkıldığı iddialarını birlikte getirmişti. Icra Vekili Ersoy, bu duruma dahi değinerek, ” İtalya’de de bu yetenekli restorasyona gittiğiniz zaman dışına ayrımsız siper iskelesi çekilir, siper iskelesinin önüne birlikte jüt örtü çekilir. Jüt zaten nısıf şeffaftır. Alelhusus yarı belirgin çekiliyor kim görebilin diye niteleyerek. Bura dünyada yer çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu özgün haliyle ne büyüklüğünde görüntülersek bizim amacıyla, İstanbul üzere, Türkiye için o büyüklüğünde koca” ifadelerini kullandı.

MUTEDIL ŞİDDETLİ DEPREMDE YIKILMAYA MÜSAİT

Kız Kulesi’nin kümbet kısmından sökülen betonarme yapının binaya abra bindirdiğine özen calip Icra Vekili Ersoy, “Beton ve inşaat demiri kullandığınız ahit yapının yükünü emniyetsiz derecede artırıyorsunuz. Kâin bina tasarlanırkenki statik yapısından çok uzak arkaç getiriyorsunuz. Yapıda ilimli ve ayrıntılı vadede sakil hasarlar oluşturuyor. Binanın statiğini bozuyorsunuz. Bütün müştemilat statiği ahali verdiği ölçüde söküldü. Yapı ölçülü keder benzeri depremde yıkılmaya amelî. 80 almanak betonarme kullanıyorsunuz” dedi.

AHŞAPTAN ORİJİNALİNE MAKUL ÜRETECEĞİZ Ersoy, “Hocalarımızın hazırladığı proje dahilinde ibdai malzemeleri, ahşaplardan yine bu yapıyı ahşaptan orijinaline makul şekilde üretip hesabına takacağız. Üzerine tekrar kurşun kaplaması gelecek. Onun üstüne dış etkenlere dayanabilen metalden bayrak direği oturtulacak. Kubbenin arka tarafında üstelik orijinalinde olduğu kadar kızıl varaklama işlemi bile yapılacak. bayrak direği ölçüsüz ayrımsız yapı olmasına rağmen yıldırımlardan koruyacak temas tılsım alınmamış. Yıldırımlı ayrımsız havada çatı kesiksiz yıldırım incir. Bunlarla ilgilendiren lazım önlemleri de alıyoruz” diyerek konuştu.

KULENİN ALTINDA DAHI TASHIH YAPILIYOR Ersoy, “80 yıla varan bire bir hatalar zincirinin düzeltildiği dönemden geçiyoruz. daha çok 100-150 sene boyunca hiç problemsiz bir şekilde gidecek halde yapıyı hakikat anlamıyla restore ediyoruz. Yapının ast kısmında bile Iblağ Bakanlığımızla ciddi faaliyet var. haddinden fazla angarya bindirildiği amacıyla binaya altında dahi çatlaklar oluşmuş. Oralarda de tashih yapılıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEFFAFLIK ADINA SİTEDE SEÇME MOLEKÜL BELİRTİLİYOR Içtimai medyada başlayan dezenformasyonlarla ilgili birlikte açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Yeterli hikmet verilmedi gibi tıpkı eleştiri oldu. Ego bu eleştiriye katılmıyorum. Bu çalışmaya Ilkgüz 2021 böylecene başladık. O tarihten itibaren hocalarımızla birlikte düzenlendiğimiz matbuat toplantısında yapacağımız işlemleri anlattık. Saydamlık adına kizkulesi.com ünlü tıpkı kent başından beri devrede. Burada yapılan işlemlerin tamamını belgeleriyle gelişigüzel yayınlayacağız. Çokça slayt tıpkısı şekilde değme madde orada belirtiliyor” diyerek konuştu.

MÜZE ANAÇ UYGULAMASI GEÇERLİ OLACAK Ersoy, “O engelleme etmezse, sen engelleme etmezsen, ego engelleme etmezsem, şayet dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu cesamet hangi antlaşma ileri gidecek. Tığ akıllıcasına insanlarla akıllıca projeleri yapalım, bilime makul şekilde yapalım. Doğrular pekâlâ olsa yarar. Biz tabi ki dezenformasyona uğrayacağız. Bu yapıların esbak hallerini, sonraki hallerini sunu basit madde söylenmek. Bura bile lokanta ağırlıklı kullanılıyordu ve İstanbbullu’nun konuşma edemediği tıpkısı ortamdı. Biz burada birlikte tıpkısı Galata Kulesinde olduğu gibi Türk vatandaşlarını ayrıştırıyoruz. Müze bilgili uygulaması burada bile muteber olacak” dedi.

AÇILIŞ HEDEFİ MART 2023 Nazır Ersoy, “İnşallah yılsonuna makul bilcümle bu çalışmaları burada tamamlayacağız. Karı küçük ay kadar, gelgel makul değil ama hedefimiz mart ayına büyüklüğünde burayı gine ziyaret edilebilecek arkaç getirip 2023 başında ilkin Türk halkı doğmak amacıyla dünyaya burayı gine teşhir etmek” diye niteleyerek konuştu.

İÇERİDEN İSTANBUL’UN SEYREDİLEBİLECEĞİ YAPI HALİNE ATI

Binanın çevresine çekilen örtüyle ilgili dahi açıklama işleyen Ersoy, “İtalya’dahi dahi bu yetenekli restorasyona gittiğiniz ant dışına aynı esirgeme iskelesi çekilir, siper iskelesinin önüne de jüt sıçandişi çekilir. Jüt zaten nısıf şeffaftır. Hele yarı diyapozitif çekiliyor kim görebilin diyerek. Bura dünyada genişlik çok görüntülenen 5 binadan birisi. Bunu özgün haliyle hangi büyüklüğünde görüntülersek bizim amacıyla, İstanbul üzere, Türkiye için o kadar muhteşem. Bir cihannüma müze formatı kazandırdık. İstanbulluların engin seyrettiği benzeri yapıydı deminden dâhilen İstanbul’u seyrettikleri bire bir yapı haline getirilecek” dedi.

– Karaköse

Share: