HDP’li Semra Güzel tutuklanması – HDP Takım Başkanvekili Oluç

“Silahlı yıldırı örgütüne üye girmek” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Iyicene tutuklandı.

İstanbul Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının eş çalışmasıyla, “Ay Işığı Şahan” adına aranje sahte kimlikle Silivri’deki tıpkısı tatil tesisinde yakalanan Güzel, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra keyif kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle tabir veren Evire Çevire, durdurma talebiyle nöbetçi hakimliğe atıf edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Güzel, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye uğrunda açıklama eden HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Güzel’in vakfedilmiş yargılanmaması gerektiğini ve iki hülasa üzere dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Pir’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Adamakıllı’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya müteveccih hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin cep telefonu incelemesinde HDP Mebus Güzelce ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen terörist Yanardağ Bora’nın, Pir ile yıldırı kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması üstüne Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı harekete geçmiş ve Pir hakkında fezleke hazırlanarak Hak Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Domuzuna’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Umumi Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Hak Bakanlığı, fezlekeleri gereği üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının üzerine 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Adamakıllı, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı açkı ile Edirne’ye giderken Silivri’deki aynı dinlenme tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “terör örgütü propagandası yazmak”tan kaydı kâin Fırat D. ile gelişigüzel evvel yakalanmıştı.Share: