Rektör Ünal: “Samsun, Türkiye’de fındık üretiminin yer fazla olduğu ikinci toprak”

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ağır Ünal, Samsun’un, toprağının eli nimetli olması ve konjonktürel şartlardan âlem şu anda Türkiye’üstelik fındık üretiminin yeryüzü fazla olduğu ikinci il konumunda olduğunu söyledi.

Konfedere Uluslar Gıda ve Tarım Örgütü (Food and Agriculture Organization of the United Nations/ FAO) tarafından desteklenen “Azerbaycan Fındık Sektörünün Verimliliğinin ve Sürdürülebilirliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Azerbaycan’dan 20 nefis kadro Ondokuz Mayıs Üniversitesini (OMÜ) görüşme etti. Ülfet sırasında açıklamalarda kâin OMÜ Rektörü Prof. Dr. Çetince Ünal, “Samsun, toprağının bol olması ve konjonktürel şartlardan dolayı şu anda Türkiye’de fındık üretiminin arz çok olduğu ikinci diyar konumundadır” dedi.

Proje doğrultusunda Azerbaycan fındık yetiştiriciliğinde verim ve kalitenin arttırılması üzere Türkiye’deki kat sayı bahçelerin ve işletmelerin incelenmesi amaçlanıyor.

Türkiye’den OMÜ’lü 2 kişioğlu projede

OMÜ Ekincilik Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beklenti Serdar’ın, fındıkta mahsul ve kalitenin arttırılması yerine arsıulusal uzman namına görev aldığı projede birlikte, tıpkı bölümden faziletli lisans öğrencisi ve Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanı Gökhan Ayar üstelik düz alacak. Azerbaycan’dan mevrut ekibi OMÜ Rektörlük Senato Salonu’ndaki toplantıda; Rektör Prof. Dr. Çetin Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Harbi Eren ve Prof. Dr. Sevgi Alışır ile Darülfünun Umumi Sekreteri Doç. Dr. İdris Varıcı ağırladı. Toplantıya; Azerbaycan Ekincilik Bakanlığından Meyvecilik ve Bahçe Bitkileri Bölümü Bağcılık ve Şarapçılık Sektörü Başkanı Sahib İbrahimli, Meyvecilik ve Bahçe Bitkileri Bölümü Sebze Sektörü Başkanı Shovgi Lalashov, Khachmaz (Haçmaz) Izzet Ekincilik Geliştirme Merkezinden eksper Aliagha Shukurlu, Azerbaycan FAO’dan proje lideri ve Azerbaycan Oran Ekincilik Üniversitesi akademisyeni Fagan Aghayev, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Dr. Asuman Sezer ile ekincilik mühendisi Hidayet Candemir, tarım danışmanları ve fındık üreticileri katıldı.

Buluşmanın başında farklı hisse senedi paketlerini barındıran projedeki yolculuk ve müşahede noktaları üzerine bilgiler veren Prof. Dr. Ümit Başkumandan, Karadeniz Bölgesi’nde kısaca 10 günlük benzeri programlarının olduğunu söyledi.

Rektör Ünal: “Samsun, fındık üretiminin bildirme aşkın olduğu ikinci yer konumunda”

Toplantıda OMÜ’nün tanıtım filmi ile istatistiki bilgilerine kayran verilirken, ardından konuklarını selamlayarak “Hem teşrikimesai hem tecrübe paylaşımı açısından umarız iyicene benzeri ser olur” temennisinden bulunan Rektör Prof. Dr. Güç Ünal birlikte “OMÜ’nün hayatiyetli unsurlarından biri olan Kültür Fakültesi, hem kadrosu hem da bölgeye sunduğu katkılar ve üstelik ürettiği projeler itibarıyla Türkiye’üstelik seçme fakülteler beyninde. Samsun, toprağının artağan olması ve konjonktürel şartlardan kontekst şu anda Türkiye’bile fındık üretiminin yeryüzü çok olduğu ikinci devlet konumunda. Hassaten mümasil zamanda bildirme fazla üretimi yapacak iklim olması bekleniyor. Samsun, verimi faziletkâr topraklara topluluk benzeri kent olmakla gelişigüzel Cıvıl Cıvıl ve Giresun’a bakarak coğrafyası biraz elan ergonomik” diyerek konuştu.

OMÜ’birlikte fındıkla ilişik 13’ü dış kaynaklı tevessül etmek üzere 50 proje

Bugüne büyüklüğünde OMÜ bünyesinde fındıkla ilişik 13’ü dış kaynaklı girmek için 50 büyüklüğünde proje yapıldığını tamlayan Rektör Ünal, devamında “Darülfünun yerine araştırı geliştirmeyi (AR-GE) önemsiyoruz. AR-GE’nin Üniversitemiz yoluyla yapılması ve sahada fiilen uygulanarak ürüne dönüştürülmesi esas hedeflerimiz ortada bulunuyor. Zımnında hem deneme paylaşımı hem dahi sonraki dönemlerde birtakım proje ve denemelerin kuma yapılmasının yarayışlı olacağını düşünüyoruz” sözlerine saha verdi.

Dekan Yardımcısı Öztürk “Fakültemiz edimsel namına 22 sayı TÜBİTAK projesi yürütüyor”

OMÜ Ekincilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Öztürk ise Ekincilik Fakültesi’nin, bölgede arz çok büro ve araştırmacı sayısına erbap ateş parçası ayrımsız fakülte olduğunu vurgulayarak “Hele akademik icraat bakımından bölgede ruhlu kurum oynamaktayız. Yine aktüel namına mecmu 22 skor Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi yürütülmekte ve bu projelerin bazılarında fındık yöre planda yer alıyor. Bu anlamda büyüklük tarımına cesim katkılar sunan benzeri fakülte pozisyonundayız” şeklinde konuştu.

Başkumandan: “Ziraat Fakültesi’nin elde ettiği patent yüce aynı başvuru özelliğine sahip”

Toplantıda sonrasında sunumlara geçilirken Prof. Dr. Ümit Başkumandan “Fındık Yetiştiriciliği ile İlgili Çalışmalarımız” başlığıyla OMÜ Kültür Fakültesi’nin performansı üzerine katılımcılara seslenme etti. Prof. Dr. Serdar, Ziraat Fakültesi’nin 2021 yılında fındık eğin sürgünü temizliğinde azotlu çözeltilerin kullanımına müteveccih patent elde ettiğine özen çekerek bu gelişmenin OMÜ üzere önemli tıpkısı müracaat özelliğine ehil olduğunun altını çizdi. Akabinde Azerbaycan FAO’dan proje lideri ve Azerbaycan Büyüklük Tarım Üniversitesi akademisyeni Fagan Aghayev, Azerbaycan’daki fındık sahaları, üretimi ve projelerine dayalı bilgilendirmede bulundu. Toplantıda ayrıca, OMÜ Ekincilik Fakültesi Nebat Siper Bölümü Akademisyen Doç. Dr. İslam Saruhan, fındık çor ve zararlıları ile ait tetkikat üzerinde dururken, Ekincilik Ekonomisi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bozoğlu ise dünyada fındıkta fiyat oluşumu ve fındık politikalarını mercek altına aldı.

Sunumların arkası sıra Azerbaycan’dan gelen takım üyeleri, plaket ve hediyelerini Rektör Ünal’a ikram etti. Proje ekibi, 10 çevrim boyunca Samsun, Kalaba ve Giresun illerinde kat sayı fındık bahçelerini, tarım makinaları üreten firmaları ve fındıkla ilgilendiren kamu ve özel sektör kuruluşlarını musahabe edecek. – SAMSUN

Share: