Sonuç an bilgelik… Şehit Polis Sevgili Poyraz’ın Adı Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

İzmir Karşıyaka Belediyesi, martir polis güçleri Sevgili Poyraz’ın adını Zübeyde Eş Mahallesi 7448/17 Sokak’ta hizmete açtığı parka verdi. Şehit polisin ailesinin üstelik katıldığı küşat töreninde his meşbu anlar yaşandı.

Karşıyaka’da geçkin yapılan törene; İzmir İl Güvenlik Müdür Muavini Kaan Ateşin, İzmir Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Toplumsal Hizmetler Daire Başkanı Ulaş Kültürlü, Karşıyaka İlçe Güven Müdürü Ercan Kaçanoğlu, Karşıyaka İlçe Açıkgöz Komutanı Ahmet Karaman, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, İBB Martir Yakınları ve Gaziler Idarehane Müdürü Güneri Haysiyet Çeliker, Karşıyaka Savaşçı Gaziler Derneği Başkanı Halil Taşçı ve yönetimi, sedir üyeleri, muhtarlar ile yurttaşlar katıldı.

CEMİL TUĞGENERAL: “DEĞER DUYUYORUZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tuğgeneral, ilçeye, İzmir’e ve Türkiye’ye himmet veren değerlerin adını yaşatmaktan onur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“1959’dahi Konya’nın Beyşehir ilçesi Sisli köyünde doğan ve Zübeyde Hatun Mahallesi’nden ayrımsız Karşıyakalı kendisine de andığımız şehit polisimiz Sevgili Poyraz’ın adını bu parkta yaşatacağız. Polislik mesleği; duygusal, servet ve esenliğimizin güvencelerinden biri yerine çokça oylumlu bire bir görevi anlatır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘Herkesin polisi özlük vicdanıdır fakat polis güçleri, vicdanı olmayanların karşısındadır’ sözü ile bu mesleğin taşıdığı değeri vurgulamıştır. Sevgili Poyraz 3 Eylül 1990’de, elan 31 yaşındayken, Mardin’in Mazı dağında teröre cebin büyüklük bütünlüğünü korumak uğruna martir düştü. 7 yıllık evliydi, 2 çocuk babasıydı. Onu ve onun kişiliğinde parçalanmamış şehitlerimizi tevakki etmek ve minnetle anıyoruz. Başta ailesi görünmek için umum yakınlarına ayrımsız kat henüz baş sağlığı diliyoruz. Acılarını paylaşıyoruz. Adını taşıyan parkın zaman sağlık içre yaşamamız amacıyla çabalayan herkesi anımsatmasını ve unutulmamalarını sağlamasını diliyoruz. Sevgili Poyraz’a Allah’tan rahmet diliyorum.”

“ACISI HALA GENÇ”

Martir Polis Güçleri Aileleri Teavün ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Çelik da şunları söyledi:

“Zaman burada çokça birey anlar yaşasak bile pir tıpkısı hamle attık. Şehidimizin adının bu parka verilmesi bizi çokça bahtiyar etti. Bugün burada; 1990 yılında kaybettiğimiz martir polisimiz Sevgili Poyraz’ı yekpare 32 sene sonra adlandırmak, ona sahip çıkmak ve eşinin yaşadığı mahallede adını ölümsüzleştirmek için bir aradayız. ’32 sene’ derken ihtimal dile çarpık çurpuk geliyor amma şehidin ailesi amacıyla geçmeyen muazzam yıllar girmek. Acısı neymiş esbak kadar, yüreklerde hala diri diri. Şehidimiz Habip Poyraz’ı ve al bayrağımız uğruna ebediyete anlamaklık etmiş bilcümle şehitlerimizi nazikâne anıyorum. Kendisi bile aynı gazi çocuğu olan Başkanımız Dr. Cemil Tuğgeneral’a vermiş olduğu bindi için saygılarımı sunuyorum.”

Share: