Terörden arındırılan Tendürek’te dağcılar zirvede Türk bayrağı açtı

Van’de düzenlilik güçlerinin gerçekleştirdiği liyakatli operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek’e dağcılar hevesli tırmanış gerçekleştirdi.

Balkı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri arasında kâin Nazik Tendürek (3 bin 533 metre) ile Epey Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, sonuç zamanlarda düzenlenen operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren düzenlilik güçleri, başlangıçta bir nice şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak emniyetli kuzuluk getirdi.

Güvenli kuzuluk getirilen dağda şahika heyecanı

Akşehir Etken Dağcılık Eğitim Merkezi (AKADEMİK) Başkanı Küçümseme Fayans, AA muhabirine, takatli coğrafyası ve volkanik yapılarıyla bildik dağda doruk yolculuğunu anlattı.

Tendürek tırmanışı için düzenlilik zımnında uzun yıllar izin beklediklerini anlatan Fayans, “AKADEMİK kulübümüz ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı İl Temsilciliği organizesinde 13 dağcıyla askerimizin belirlediği rota doğrultusunda zirveye çıktık. Terörden arındırılmasıyla zirveye gezinti imkanı bulduk. Bölgede birçok şehit verdik, gazilerimiz vardı. Şehitlerimize yakarış ettik. Gözyaşlarımızı tutamadık. İniş öncesi bile İstiklal Marşımızı söyledik, Türk bayrağı açtık. Duygularımın tarifi namevcut.” diye konuştu.

Şahika yolculuğu 3 saat sürdü

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü olan Fayans, grupta martir karye korucusunun oğlunun de meydan aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Doruk yolculuğu 3 saat sürdü. Daha Çok huzurun bilge olduğu bölgede dağcılık faaliyetlerinin yapılacak olması gurur ve mutluluk kaynağımız. Alp asayiş güçlerimizin cebin teri ve kanlarıyla terörden temizlediği yerde duygulanmamak elde değil. Çok sayıda zirveye çıktım hiçbirinde bu büyüklüğünde hüzünlenmedim. Bu zamana büyüklüğünde Tendürek zirvesine resmi ve hevesli tırmanış gerçekleştirilmedi. Bu zamanda bize talih oldu. Allah devletimize bozulma vermesin. Yiğit çeri, polis güçleri ve jandarmamızın ayağına taş değdirmesin.”

Share: