Yurtta hava şartları

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli modüler kayran vadi haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Rum, Karadeniz, Şark Küçük Asya’nun yıldız ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve düzlük saha asuman ses bora yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda akva; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil namına çok sağlam ve kırıcı, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve gün batısı kesimlerinde akva olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında düşecek, özge yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun cenup ve gün doğusu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, arada bir mutedil kuvvette; Marmara ile Şimal Veli kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın gün doğusu çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve gücük süreli sıkıntı (40-70 vadi yer 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazen illerde muhtemel çekicilik durumuyla günün yer faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak, meydan kayran gök ses boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde yerel görünmek için kuvvetli olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çok bulutlanmış, espaslı boğanak yağışlı 21

İzmir: Modüler ve beş altı bulutlu 26

Adana: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, aralıklı sağanak ve meydan saha asuman ses bora yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, fasılalı bora ve yer saha asuman gürültülü boğanak yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, boğanak yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve çokça bulutlanmış, sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu sağanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: